Coraz więcej osób skarży się na bóle w okolicach kręgosłupa. Dotyczy to zarówno osób starszych, jak również coraz młodszych. Siedzący tryb życia, niewłaściwa postawa, nieprawidłowa dieta mogą być przyczyną wielu dolegliwości związanych z kręgposłupem.

Data dodania: 2012-03-05

Wyświetleń: 1781

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ból kręgosłupa szyjnego to drugi, po bólu krzyża, pod względem częstości występowania zespół objawów klinicznych w obrębie kręgosłupa. Jednak ze względu na położenie i funkcję tego odcinka oraz sąsiedztwo wielu wyspecjalizowanych struktur anatomicznych i układowych, dolegliwości w tym rejonie stanowią spory problem diagnostyczny dla fizjoterapeuty.


Zlokalizowanie na dość niewielkiej przestrzeni kilkuset wysoko wyspecjalizowanych struktur z zakresu angiologii, laryngologii, okulistyki, neurologii, stomatologii, jak również układu ruchu, sprawia, że wszelkie zmiany patologiczne któregoś z tych elementów są przyczyną dysfunkcji w obrębie całego odcinka szyjnego kręgosłupa. Wszystko to sprawia, iż zlokalizowanie rzeczywistej przyczyny staje się dużym wyzwaniem terapeutycznym.


Postęp cywilizacyjny, odbija się niekorzystnie na funkcjonowaniu naszego organizmu. Ograniczenie wysiłku fizycznego, większość czasu spędzana w pozycji siedzącej, stres, czy złe odżywianie, zaburzają nasze naturalne wzorce ruchowe, powodując utratę fizjologicznych funkcji. Ich najczęstszą przyczyną są zaburzenia koordynacji mięśniowej wynikającej z nieprawidłowej kontroli nerwowej. W warunkach fizjologicznych (normalnych) każdy organizm dąży do wypracowania maksymalnej ekonomiki wykonywania danego ruchu, czynności. Polega to na wypracowaniu idealnego wzorca, czyli takiego gdzie do skutecznego jego wykonania organizm zużyje najmniejszą ilość energii. Zmiana charakteru codziennej pracy sprawia że każdy człowiek w ciągu swojego życia, na podstawie odruchów warunkowych i bezwarunkowych może wykształcić nieprawidłowe stereotypy ruchowe, które z czasem mogą się stać przyczynami zmian przeciążeniowych prowadzących często do zmian strukturalnych, jak np. zwyrodnienie stawów kręgosłupa.


Wszystkie te czynniki sprawiają że dolegliwości bólowe w odcinku szyjnym zalicza się ostatnio co raz częściej do grupy chorób cywilizacyjnych. Zaś leczenie dolegliwości bólowych odcinka szyjnego kręgosłupa bez wszechstronnej, interdyscyplinarnej diagnostyki, której tylko małą część stanowi badanie kliniczne, przysparzać może dużo problemów. Niestety często zdarza się, że terapeuta, czy lekarz dokonuje szybkiego rozpoznania i dopiero następnie doszukuje się objawów podtrzymujących pochopnie postawioną diagnozę. Sytuację tą pogarsza fakt, iż niewłaściwe leczenie nie musi wcale powodować szkód natychmiastowych. Co więcej taka terapia w pierwszym momencie może przynieść złagodzenie dolegliwości, a w perspektywie czasu może być katastrofalna w skutkach. Dlatego niezwykle ważny jest dobór specjalisty. Fizjoterapeuta, w którego ręce się powierzymy, powinien być doświadczony, dysponować szeroką wiedzą potwierdzoną certyfikatami oraz mieć odpowiednie podejście do pacjentów.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena