Jak uczyć się na studiach kiedy brakuje funduszy? Takie pytanie zadaje sobie każdy kto albo już studiuje i widzi jakie to trudne z punktu widzenia finansów lub osoba która dopiero planuje rozpocząć naukę na studiach.

Data dodania: 2012-02-19

Wyświetleń: 1166

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Szczególnie silnie finansowy aspekt studiowania dotyka tych młodych ludzi, którzy żeby uzyskać interesującą wiedzę i wykształcenie zmuszeni są pojechać do innej, niekiedy dość odległej metropolii.

Zdobycie wyższej edukacji to fantastyczna inwestycja w swoją przyszłość zawodową, która niestety w większości wypadków sporo kosztuje. Chodzi tu nie tylko o ogromny wkład pracy w uczenie się, ale także o finanse konieczne na wszystko co ściśle związane jest z nauką i życiem podczas studiowania. Nie każdy jednakże może pozwolić sobie na to aby sfinansować naukę na wyższej uczelni z własnej kieszeni albo z pomocą rodziców i z tej przyczyny wielu młodych decyduje się na zaciągnięcie tzw pożyczki studenckiej. Tego typu rozwiązanie możliwe jest od 1998 roku. Wtedy bowiem "zaświeciło się" zielone światło na kredyty studenckie na  preferencyjnych zasadach.

Wielu ludzi niestety obawia się kredytów studenckich i zauważa w tym dość duże ryzyko. Czemu tak się dzieje? Odpowiedź nie jest oczywista niemniej jednak widać gołym okiem, że promocja kredytów dla studentów jest stosunkowo kiepska w mediach i prasie w porównaniu z popularyzacją kredytów gotówkowych, samochodowych oraz hipotecznych. To pewnego rodzaju paradoks. Oprócz tego jak pokazują badania osoby studiujące zamiast pożyczać pieniądze na studia w wielu sytuacjach wolą podejmować pracę zarobkową. Niebezpieczeństwo zaciągnięcia pożyczki studenckiej jest związana przede wszystkim z kredytem zaufania do własnej osoby jako że zarzucenie nauki na studiach jest równoznaczne z zerwaniem umowy z bankiem. W takiej sytuacji nieuchronna pozostaje natychmiastowa spłata wykorzystanego kredytu.

Co trzeba zatem zrobić aby uzyskać kredyt studencki? Jak ubiegać się o pożyczkę studencką?

Student wraz z podaniem o pożyczkę studencką do ostatniego dnia października bieżącego roku musi złożyć w banku udostępniającym pożyczki studenckie wniosek o poręczenie kredytu. Do tego podania powinno się dołączyć zaświadczenie z Urzędu Gminy, że klient jest zameldowany na terenie obszarów wsi, a także dokumenty zaświadczające o wielkości dochodu w rodzinie.

Kto zatem może sobie pozwolić na studencką pożyczkę?

Kredyt studencki na preferencyjnych zasadach przyznawany jest wszystkim studiującym, zarówno tym uczęszczającym do państwowych uczelni jak również komercyjnych. Głównym wymogiem jest to, że student musi rozpocząć naukę na uczelni jeszcze przed dwudziestympiątym rokiem życia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena