Dziś koperta nie kojarzy się już z wysyłaniem czy odbieraniem listów. Być może dla wielu osób, pierwszym skojarzeniem z nią są pieniądze albo rachunki do zapłacenia, które się w niej znajdują czy też pieniądze, które dostajemy w prezencie.

Data dodania: 2012-02-09

Wyświetleń: 394

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Skrzynka na listy przepełniona jest niestety już tylko ulotkami i opłatami. Spodziewamy się innych przesyłek tylko w okresie świąt ale i ta tradycja zanika. Wysyłaniem świątecznych kartek zajmują się już chyba tylko osoby starsze – a szkoda. Coraz bardziej odchodzimy również od zwyczaju posyłania pocztówek z wakacji.

                Jest to oczywiście naturalna konsekwencja rozwoju technologicznego, telefonii komórkowej i Internetu. To tani, szybki i prosty sposób komunikowania się. Wysłanie pocztówki czy listu wiąże się z wykonaniem szeregu czynności. Od kupna pocztówki, starannego napisania na niej pozdrowień, po odstanie kolejki na poczcie. Szczególnym problemem jest sama czynność ręcznego pisania. Często ludzie, których praca czy nauka nie wymaga tego, odzwyczajają się od używania długopisu i kartki. Ale właśnie to czyni słanie wiadomości pocztą, tak wyjątkowe.

                Sami wiemy, że znajdując w skrzynce pocztowej koperty kolorowe z odręcznie napisanym adresatem, jesteśmy przyjemnie zdziwieni. Otrzymanie takiego listu, lub chociaż pocztówki, jest wyrazem tego, że nadawca pamięta o nas, jesteśmy dla niego ważni. Pofatygował się bowiem na pocztę i wykonał ten cały ciąg czynności. Z drugiej jednak strony, ciężko nam postawić się w roli nadawcy. Zaczynamy się czuć coraz bardziej niezręcznie pisząc list. Obawiamy się śmieszności w oczach odbiorcy naszej wiadomości. Nie chcemy być staroświeccy.

                Ten rodzaj komunikacji między ludźmi stał się po prostu nienaturalny, sztuczny i oficjalny – choć charakter, czy styl w jakim napisany jest list wcale nie musi taki być. Często śląc pocztówkę robimy to w ramach żartu, czy wyrażenia szczególnej sympatii. Kartki pocztowe czy papeteria służą już tylko jako okolicznościowe dodatki do prezentów wręczane osobiście. Wysiłek wkładany w pisanie listów, powodował, że ludzie bardziej cenili sobie kontakt ze swoim adresatem a więzi między nimi były silniejsze i bardziej wyjątkowe.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena