Karta rowerowa jest to dokument, który pozwala osobie niepełnoletniej kierować rowerem. Taką kartę możemy uzyskać po skończeniu 10. roku życia. Gdy spełnimy ten warunek, możemy przystąpić do egzaminu sprawdzającego posiadaną wiedzę z zakresu ruchu drogowego oraz umiejętności jazdy rowerem

Data dodania: 2012-01-18

Wyświetleń: 1413

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Karty mogą być bezpłatnie wydawane przez osoby, które są dyrektorami szkół, dyrektorami wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego (zwanych w skrócie WORDami), a także osoby, które są szefami ośrodków szkolących i prowadzących zajęcia dla dzieci.

Warto wiedzieć, że po osiągnięciu wieku 15 lat karta stanowi uprawnienie do kierowania pojazdem zaprzęgowym, czyli na przykład furmanką. Ważne jest, iż osoby pełnoletnie nie muszą posiadać karty, by poruszać się na rowerze.

Egzamin na kartę rowerową dzieci najczęściej zdają grupowo, razem w własną klasą w szkole podstawowej. Egzamin musi obowiązkowo odbyć się w miejscu do tego przeznaczonym, a mianowicie specjalnie urządzonym placyku manewrowym. Placyk taki zgodnie z wytycznymi prawnymi zawiera elementy, które pomagają ustalić poziom umiejętności jazdy na rowerze każdego zdającego. 

Według przepisów prawnych osobą, która przeprowadza egzamin na kartę rowerową może być nauczyciel, który odbył specjalne kursy i szkolenia, egzaminator lub także instruktor. Egzaminatorem może tez być czynny policjant, jak i policjant w stanie spoczynku, który odbył specjalne przeszkolenie z dziedziny ruchu drogowego.

Na egzaminie dzieci muszą wykazać się znajomością podstawowych przepisów ruchu drogowego, muszą znać znaki drogowe, a także sprawnie poruszać się rowerem i poprawnie wykonać ustalone manewry na placyku manewrowym. Te umiejętności dadzą im z pewnością sukces w postaci zdobycia karty rowerowej. Po otrzymaniu tych uprawnień dzieci mogą włączać się do ruchu drogowego. Jednak nigdy nie mogą zapominać o tym, że na drodze panuje zasada ograniczonego zaufania na oraz  bezwzględny obowiązek zakładania kasku ochraniający na głowę.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena