Cholesterol jest tłuszczowym związkiem chemicznym, niezbędnym do życia. Pomaga w produkowaniu witaminy D, hormonów sterydowych, kwasów żółciowych, jest składnikiem błon komórkowych.

Data dodania: 2012-01-16

Wyświetleń: 1567

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dobry i zły cholesterol

Naukowcy już dawno temu odkryli ważną korelację pomiędzy cholesterolem, a różnego rodzaju chorobami układu krążenia. Cholesterol występuje pod dwoma postaciami, tą szkodliwą (LDL) i tą dobrą (HDL). W naszych tętnicach mogą przepływać substancje takie jak wolne rodniki, niszczą one tętnice od środka, sprawiając jednocześnie to, że w obszarach uszkodzonych osadza się cholesterol, wytwarzając odłogi tłuszczu, które pogarszają prześwit tętnicy. W skutek przytkania tętnicy, przepływająca krew jest ograniczona i dostarcza dużo mniejsza ilość tlenu i substancji odżywczych do miejsc, które z braku tlenu zaczynają wykazywać niewydolność. Problem zwężenia tętnic atakuje zwykle tętnice mieszczące się obok serca, tzw. tętnice wieńcowe, które dostarczają krew do mięśnia sercowego.

Jak obniżyć cholesterol?

Cholesterol dociera do naszego ciała na dwa sposoby.

Organizm samodzielnie tworzy cholesterol w przypadku jego zapotrzebowania. Wyprodukowany w ten sposób cholesterol nazywamy endogennym. Ze spożywanych przez nas pokarmów – nazywany egzogennym.

Nazewnictwem nie trzeba sobie zbytnio zawracać głowy, gdyż pomiędzy tymi dwoma cholesterolami nie ma żadnej różnicy. Powinniśmy jednak wyciągnąć stąd następujące wnioski: Nie da się w stu procentach zlikwidować cholesterolu z naszego ciała (pamiętajmy jednak, jak zaznaczaliśmy na początku, jest bardzo niezdrowe, ponieważ cholesterol jest niezbędny w organizmie). Trzeba jedynie utrzymywać odpowiednia ilość cholesterolu ogólnego a także odpowiedni stosunek HDL i LDL.

Prostą metodą obniżania ilości cholesterolu jest zmniejszanie jego zawartości zjadanej z jedzeniem.

Redukcja cholesterolu tą metodą jest zwykle bezpieczne, ponieważ nasze ciało samo dorobi sobie cholesterol w razie jego braku.

Wysoki poziom cholesterolu to ten z czynników, które najwyżej oddziaływują na prawdopodobieństwo pojawienia się chorób serca. Mimo to większość ludzi nie ma pojęcia, że ten problem może ich dotyczyć, co więcej nie ma on zauważalnych objawów ostrzegających. Warto więc na bieżąco badać w jakim stanie jest nasze serce.

Aby unormować cholesterol istotny jest ruch. Ćwicz regularnie, kilka razy w ciągu tygodnia po 40 minut. Nie można nawet myśleć o paleniu. Papierosy są wrogiem nie tylko dla płuc, ale też dla serca. Jest tyle rzeczy, które jesteś w stanie zrobić dla poprawy zdrowia. Nie czekaj, aż lekarz każe ci dbać o zdrowie– działaj profilaktycznie i zadbaj o siebie. Zapamiętaj ruch, dieta i witaminy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena