Bielizna termoaktywna ma wielu swoich zwolenników, gdyż jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które aktywnie spędzają czas na świeżym powietrzu. Zawdzięczamy jej wyjątkowy mikroklimat pomiędzy naszą skórą a dzianiną.

Data dodania: 2013-03-07

Wyświetleń: 1635

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Bielizna termoaktywna to pierwsza warstwa ubraniowa najbliższa ciału, a jej głównym zadaniem jest dobre odprowadzanie potu (na zewnątrz) podczas intensywnego wysiłku oraz dodatkowo likwidowanie przykrego zapachu, między innymi dzięki jonizacji srebrem. Głównymi zaletami bielizny termoaktywnej są też jej przewiewność, oddychalność, jak również to, że szybko wysycha. Dodatkowo bielizna termoaktywna wykonana jest ze sprężystych i rozciągliwych materiałów, dzięki którym doskonale dopasowuje się do ciała i daje dużą swobodę ruchów podczas aktywności fizycznej.

Bielizna wykonana jest z włókien naturalnych (specjalnie opracowana wełna merino) lub materiałów syntetycznych, nieraz z jonami srebra. Technologia użycia jonów srebra na włóknach materiału zapewnia doskonałą ochronę przed rozwojem bakterii, a tym samym zapobiega przykremu zapachowi. Wełna merino, mimo iż jest naturalna, dzięki opracowanej technologii jest wodoodporna, a równocześnie pozwala wilgoci na przemieszczanie się w stanie lotnym i odparowanie na zewnątrz. Każde z włókien wełny zawiera w sobie tysiące mikrokieszonek z powietrzem, dzięki czemu wełna działa jako naturalny bufor izolujący od upału i zimna.

Ze względu na zastosowanie produkowane są różne grubości tej odzieży tj. cienkie, średnie i grube. Odzież cienka zapewnia pełen komfort, oddychalność i bez problemu odprowadza pot na zewnątrz lecz nie daje komfortu cieplnego. Jej zastosowanie to przede wszystkim sporty ruchowe takie jak: jazda na rowerze, bieganie, wspinanie, piesze wędrówki. Natomiast odzież gruba daje dosyć duży komfort cieplny lecz słabo odprowadza pot na zewnątrz. Jej zastosowanie jest więc inne - doskonale nadaje się do sportów górskich i zimowych. Odzież o średniej grubości posiada pośrednie właściwości techniczne pozostałych.

Aby zapewnić dodatkowy komfort i zapobiec jakimkolwiek obtarciom ciała najlepsza bielizna termoaktywna jest produkowana w technologii bezszwowej lub jej szwy są płaskie (redukcja efektu zaciągania).

W sprzedaży dostępne są zarówno koszulki z krótkim, jak i długim rękawem oraz getry. Dzięki anatomicznym krojom bielizna jest wygodna, a dzięki zastosowanym materiałom lekka a zarazem ciepła. Potrafi ona sprostać największym wyzwaniom intensywnego użytkowania.

Zimą, aby zapobiec wychłodzeniu organizmu, dobrze jest dodatkowo na bieliznę założyć grubszą warstwę grzejącą typu polar, softshell. Zaleca się ubierać się warstwowo, tzn. pierwsza warstwa (bielizna termoaktywna), druga warstwa (polar, softshell, ocieplina) oraz trzecia warstwa (kurtki membranowe, wodoodporne, przeciwdeszczowe).

Licencja: Creative Commons
0 Ocena