Kredyty hipoteczne, pożyczki hipoteczne i pozabankowe pożyczki pod hipotekę to nie sa toższame produkty finansowe. Ich wspólny mianownik to zabezpieczenie hipoteczne na nieruchomości kredytobiorcy, ale różnice są istotne.

Data dodania: 2012-01-04

Wyświetleń: 1471

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Bankowe pożyczki hipoteczne są najtańszym rodzajem pożyczek. Nie należy tu mylić pożyczki z kredytem; zwłaszcza kredyty mieszkaniowe mogą być bowiem jeszcze tańsze od pożyczek ale tylko w przypadku pożyczki otrzymamy pieniądze na konto do swobodnego ich wykorzystania na dowolny cel. Inne określenie pożyczki to "kredyt gotówkowy" - otrzymujemy gotówkę do swobodnego wykorzystania, możemy ją wydać na co tylko nam się żywnie podoba. W przypadku kredytu hipotecznego natomiast oraz w przypadku innych celowych kredytów w ogóle nie otrzymujemy gotówki. Pożyczki hipoteczne są tańsze od innych pożyczek właśnie dzięki zabezpieczeniu hipotecznemu a więc ustanowieniu hipoteki na nieruchomości pożyczkobiorcy. Zabezpieczenie hipoteczne bowiem należy do najpewniejszych zabezpieczeń wierzytelności, choć stuprocentowej gwarancji odzyskania należności też nie daje. Pożyczka hipoteczna wykorzystywana jest czasem zamiast kredytu samochodowego do sfinansowania zakupu pojazdu.

Bankowej pożyczki hipotecznej nie należy jednak mylić z produktem jakim jest pożyczka pozabankowa też często udzielana pod zabezpieczenie hipoteczne. Pozabankowe pożyczki są generalnie o wiele droższe od pożyczek bankowych. Z pożyczek pozabankowych (znanych też jako kredyty bez BIK, pożyczki z komornikiem) korzystają osoby których zdolność kredytowa nie jest wystarczająca w ocenie banków. Chodzi zwłaszcza o inne przeterminowane długi, zła historię w Biurze Informacji Kredytowej, brak stałych udokumentowanych dochodów lub zbyt niskie dochody, inne zobowiązania (kredyty i pożyczki) już zaciągnięte i niekoniecznie przeterminowane. Wspomniane pożyczki pozabankowe to oferta właśnie dla takich osób. Ponieważ obarczone są większym ryzykiem jak idzie o nieodzyskanie pieniędzy przez pożyczkodawcę, dlatego są droższe a ponadto pożyczkodawcy w tych przypadkach wykorzystują często przymusowe położenie pożyczkobiorców i brak wyboru. Pamiętajmy o tym, że pożyczkę stosunkowo łatwo zaciągnąć, a wpisu do hipoteki często "nie odczuwa się" ale w końcu wierzyciel upomni się o zwrot pieniędzy a w przypadku braku zapłaty będzie uruchomiona windykacja i sięgnie po nieruchomość jako zabezpieczenie pożyczki i zechce ją zlicytować za pośrednictwem komornika. Niestety, ale wiele osób nie patrzy w przyszłość, liczy się dla nich tylko dzień dzisiejszy i niefrasobliwie myślą że jakoś to będzie.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena