Pisanie testamentu jest szczególnie ważne, jeśli posiada się duży majątek i wielu spadkobierców. Tak naprawdę dla rodziny jest to spore ułatwienie i wygoda. Po śmierci testatora od razu wiadomo, kto otrzymuje mieszkanie, kto dom, kto samochód. Nie trzeba sądownie dzielić majątku.

Data dodania: 2011-12-21

Wyświetleń: 1605

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Oczywiście w wielu przypadkach sporządzony testament bywa również powodem rodzinnych sporów i wzajemnych żalów - zwłaszcza, jeśli autor dokonał podziału majątku bez wiedzy lub zgody rodziny, lub też zapisał dobra osobom, które nie są prawnymi spadkobiercami odbierając tym samym majątek rodzinie.

Testament spisać można u notariusza lub też odręcznie. Oba dokumenty mają takie same znaczenie prawne. Za wzór testamentu mogą posłużyć różne przykłady zamieszczone w sieci. Tak naprawdę nie ma tu rygorystycznych reguł pisania.

W przypadku testamentu przygotowanego samodzielnie, jeśli rodzina nie została poinformowana o istnieinu dokumentu, może dojść do takiej sytuacji, że zapis ten nigdy nie zostanie odnaleziony. Dużym ułatwieniem jest możliwość zarejestrowania swojego testamentu. Rejestracji dokonuje się u notariusza i jest ona bezpłatna. Dzięki niej, po śmierci bliskiej osoby, rodzina będzie mogła szybko i łatwo sprawdzić, czy taki dokument w ogóle powstał. Wystarczy udać się do dowolnego notariusza w dowolnym mieście i za opłatą dowiedzieć się, czy testament został zarejestrowany.

Niestety, polskie prawo nie stawia zarejestrowanego testamentu nad zwykłym. W praktyce oznacza to, że jeśli testator zarejestrował swój testament, a następnie sporządził odręczną, nowszą wersję, to ta nowsza jest obowiązująca. Stąd liczne sprawy o obalenie testamentu, gdy wersja zarejestrowana jest korzystna dla rodziny, a nowsza znacząco ogranicza jej korzyści materialne.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena