Nowoczesny styl to przede wszystkim prostota i minimalizm – ale nie tylko. Może mieszać ze sobą rozwiązania zapożyczone z innych stylów i łączyć je z własnymi, nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi.

Data dodania: 2011-12-20

Wyświetleń: 1393

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Bo styl nowoczesny ma różne formy. Od minimalistycznego, skandynawskiego wnętrza po bardzo nowoczesny, chłodny styl high-tech, nawiązujący do futurystycznych wnętrz laboratoryjnych. Sami możemy wybrać, na jaki poziom stylu nowoczesnego się decydujemy i łączyć go np. ze stylem eko, aby nie zatracić wrażenia przytulności. Jedno w nowoczesnym wnętrzu jest pewne – bezwzględne dążenie do otwartych przestrzeni. I wyraźnie wyodrębnione pomieszczenia.

 

Jak osiągnąć taki efekt? Najprościej – przez skontrastowanie barw ścian i podłóg. Można to uzyskać nie tylko operując kolorem, ale także materiałem, wzorem czy fakturą. Wisienką na torcie będzie zbalansowanie dodatków i wszelkich elementów dekoracyjnych oraz odpowiednie oświetlenie. Typowo modernistycznym rozwiązaniem jest zastąpienie tradycyjnej ścianki działowej rozsuwanymi drzwiami z szybą z charakterystycznego, matowego szkła. Styl nowoczesny ogólnie lubi szkło, ale nie trzeba z nim przesadzać, bo wnętrze będzie zbyt chłodne i sterylne. Ciekawy efekt dadzą też wbudowana w drzwi szybka z luksferów.

 

Jeśli zależy nam na dodaniu stylowi nowoczesnemu trochę „życia”, można zainspirować się nawet stylem tradycyjnym i wybrać meble z charakterystycznego dla niego materiału - drewna – ciemnego lub jasnego. Jednak obowiązkowo – takie meble muszą być połączone szklanymi lub stalowymi elementami, aby nie zaburzyć efektu modernistycznego wnętrza.

 

Wybór oświetlenia w dzisiejszych sklepach wnętrzarskich z pewnością sprzyja modernistom i przy wyborze rodzaju i miejsca umieszczenia oświetlenia ogranicza nas chyba tylko własna wyobraźnia (i niekiedy cena). Szczególnie popularne jest oświetlenie typu LED ze względu na jakość i długość użytkowania. Wszelkie oświetlenie zamontowane w meble, lampy sufitowe, kinkiety – jak najbardziej dozwolone. Chcąc powiększyć optycznie przestrzeń nie ma nic lepszego niż odpowiednie dobrane oświetlenie. A jak pamiętamy, to właśnie przestrzeń jest kluczowym elementem stylu nowoczesnego. Nie mówiąc już o jego funkcji uwypuklającej, dzięki której podkreślimy te elementy domu, na których podkreśleniu najbardziej nam zależy.

 

Jeśli pragniemy zachować duże wrażenie przytulności ale połączone z otwartą przestrzenią i innymi cechami stylu nowoczesnego, możemy połączyć prostotę mebli i nowoczesnych materiałów z rozwiązaniami charakterystycznymi dla”cieplejszych” stylów np. soczystymi barwami mebli, ścian lub dywanów. Kolorami najlepiej nadającymi się do „ożywienia” chłodnej przestrzeni są: pomarańczowy, czerwony, fioletowy i brązowy. Jednak nie powinny one absolutnie być dominujące, a jedynie zaakcentowane w niektórych elementach lub skontrastowane z barwami przeciwstawnymi. Taki odważny krok nada wnętrzu drapieżny rys, co jest dobrym rozwiązaniem szczególnie dla osób młodych i dynamicznych, lubiących oryginalne rozwiązania.

 

Styl nowoczesny jest wbrew pozorom elastyczny i jeśli nawet wydaje się nam zbyt chłodny, można zawsze spróbować eksperymentować i łączyć go z barwami, materiałami i dodatkami charakterystycznymi także dla stylów bardziej tradycyjnych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena