Samochodem osobowym można przewozić różny ładunek wystający poza obrys pojazdu. Nie wszyscy kierowcy jednak wiedzą, jak bagaż ma być dobrze oznakowany.

Data dodania: 2011-12-15

Wyświetleń: 103

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dywany, lodówki, karnisze- tego typu bagaż sprawia kierowcom nie lada kłopot gdy chcemy go przetransportować. Twoje auto nie jest zbyt duże żeby przewieść przedmioty o dużych gabarytach, a ich końce wystają poza obrys pojazdu. Taki ładunek trzeba prawidłowo zamocować i oznakować. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnośći w postaci mandatu.

Kodeks drogowy dokładnie opisuje jak zapakować takie przedmioty do auta. Bagaż nie może naruszać statecznośći pojazdu, nie może sprawiać kłopotów w prowadzeniu, także by nie zasłaniał drogi prowadzącemu oraz nie może zasłaniać swiateł i tablic rejestracyjnych. Masa towaru nie może przekraczać DMC zapisanej w dowodzie rejestracyjnym, a ładunek powinien być zabiespieczony przed samoistnym przesuwaniem się.

Ładunek który wystaje poza boczene obrysy auta  powinien być umieszczony tak aby, całkowita szerokość auta nie przekraczała 2,55 m a jeżeli sam pojazd tyle wynosi to wtedy  może wystawać do 3 m. Oprócz tego wystająca część nie może więcej wystawać niż 23 cm od krawędzi pojazdu z jednej strony. Ten bagaż oznacza się pomarańczową chorągiewką o wymiarach nie mniejszych niż 50x50 cm, przymocowaną przy najbliższej krawędzi bagażu. Jeżeli widoczność jest ograniczona (mgła, deszcz) oznaczamy dodatkowo odblaskowym światłem bialym z przodu a czerwonym z tyłu.

Z tyłu pojazdu bagaż nie może wystawać nie więcej niż dwa metry, a jeżeli wystaje poyżej 0,5 m musi być oznaczony chorągiewką czerwoną o wymiarach 50x50, umieszczoną na końcu ładunku. Gdy przedmiot wystaje z przodu to nie może być to, więcej niż poł metra licząc od końca krawędzi auta oraz nie więcej  niż 1,5 m, mierząc od siedzenia kierowcy.

 Tak przewożony ładunek oznacza się pomarańczową chorongiewką lub dwoma białymi i dwoma czerwonymi pasami, tak by były widoczne z boku i z przodu pojazdu.  Gdy widoczność jest niedostateczna dodatkowo oznacz się ładunek białym światłem  w najbardziej jego wystającym miejscu. Wysokość pojazdu z bagażem nie może przekraczać 4 metry. Podzas transportu bagażu może być uchylona klapa bagażnika o ile nie pogorszy się widoczność świateł i tablicy rejestracyjnej.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena