Bez względu na to, czy jesteś bezrobotny, czy zatrudniony masz szansę uzyskać nawet 40 tysięcy zł na założenie własnej firmy. Pieniądze uzyskasz dzięki Programowi Operacyjnemu Kapitał Ludzki.

Data dodania: 2011-12-09

Wyświetleń: 1122

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rok czasu musimy utrzymać naszą działalność na rynku. Po tym czasie nie musimy zwracać uzyskanej kwoty. Wysokość tej sumy zaś uzależniona jest od naszego wykazu wydatków.

Warto wiedzieć, że istnieją grupy osób, które są priorytetowo traktowane podczas konkursu wniosków. Dotyczy to osób przed 25 rokiem życia oraz po 50 roku życia, a także osób, które chcą wrócić na rynek pracy po długim okresie bezrobocia (na przykład po urlopie macierzyńskim). O fundusze i dotacje unijne nie mogą się starać osoby, które zarejestrowały swoją działalność w rok czasu lub mniej przed ubieganiem się o środki unijne. Warto pamiętać, że osoby bezrobotne częściej uzyskują dotacje UE ze względu na to, że państwo stara się wspierać w pierwszej kolejności osoby znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji na rynku.

Gdy mamy już pomysł powinniśmy udać się do pośrednika zajmującego się procedurami zgłaszania wniosków. To właśnie z nim będziemy współpracować, dążąc do przygotowania poprawnego wniosku i wygrania dofinansowania. Naszym zadaniem będzie uzupełnienie wniosków aplikacyjnych, które otrzymamy od pośrednika lub wydrukujemy ze strony operatora projektu. W czasie wskazanym przez operatora składamy stosowne dokumenty i następnie czekamy na opinię wniosku. Pod uwagę brane będą takie wytyczne jak: sam pomysł oraz stopień jego wykonalności, rynek zbytu, konkurencyjność, innowacyjność oraz racjonalność pomysłu. Najlepsze oceny uzyskają najlepiej przygotowane biznesplany.

Przyjmijmy, że nasz projekt przeszedł – dofinansowanie powinniśmy dostać w przeciągu miesiąca lub dwóch, ale dopiero wtedy, gdy zarejestrujemy swój biznes. Pomysłodawce kieruje się następnie na specjalne szkolenia, które przygotują go do prowadzenia własnej działalności.

Otrzymane pieniądze można przeznaczyć na wszelkie środki trwałe, a zatem maszyny, urządzenia, komputery, stronę firmową i wiele innych, natomiast nie można ich przeznaczać na pokrycie kosztów bieżących, takich jak czynsz czy reklama. Powinniśmy w początkowym okresie prowadzenia działalności spodziewać się również wizyt kontrolnych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena