Oferta banków to nie tylko produkty oszczędnościowe jak lokaty, obligacje, rachunki oszczędnościowe oraz konta z systemem oprocentowania, ale także usługi w zakresie prowadzenia konta osobistego, firmowego, rozliczenie i przeprowadzanie transakcji, a także cały wielki kosz produktów jak kredyty. 

Data dodania: 2012-01-02

Wyświetleń: 1555

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kredytowanie jest bardzo częstą usługą, z jakiej powszechnie korzystamy poprzez liczne karty kredytowe, kredyt samochodowy i hipoteczny oraz obfite zakupy na raty i wiele innych produktów finansowych jak pożyczki. Często spotykany jest także kredyt inwestycyjny zaciągany przez przedsiębiorców na różne kwoty, w zależności od wielkości przedsięwzięcia, ale także możliwości danej firmy, przedsiębiorstwa, czy gałęzi przemysłu. Również instytucje publiczne biorą liczne pożyczki i funkcjonują na kredyt, niestety jest to bardzo ryzykowne posunięcie, które generuje koszty obsługi kredytu, zadłużenia i permanentną niepewność jutra. Stan zadłużenia państwa jest ogromny i wciąż się powiększa, a społeczeństwo nie ma wiele w tek kwestii do powiedzenia.

Posiadając konto osobiste w razie potrzeby możemy zwrócić się do banku nas obsługującego w zakresie rachunku rozliczeniowego z wnioskiem o przyznanie pożyczki w koncie. Jest to rodzaj kredytu z ustalonym limitem. Oczywiście mamy do wyboru różne formy zadłużenia, w zależności od celu na jaki chcemy spożytkować finanse możemy wybrać bardziej korzystny kredyt jak samochodowy czy hipoteczny. Co do zasady banki regulują wewnętrznie zasady udzielania pożyczek według własnych zasad, dlatego mogą się one między sobą różnić, nawet bardzo. Takie są prawa wolnego rynku, że klient ma prawo wybrać najbardziej dogodną ofertę do siebie, swoich wymagań, jak i potrzeb, a z drugiej strony banki mają prawo indywidualnie podchodzić do klienta, ustalać warunki, dyktować ceny i dostępność produktów. Jeśli chodzi o klientów lokujących środki pieniężne w banku, zwykle banki wykazują dużą elastyczność w kwestii współpracy, natomiast gdy chodzi o kredyty, sytuacja często jest całkowicie odwrotna, gdyż kredyty zawsze łączą się z ryzykiem finansowym i obsługą dłużnika.

umowa kredytowaKredyt gotówkowy może być spożytkowany na każdy i dowolny cel, kredytobiorca nie musi się tłumaczyć nikomu na co potrzebuje pieniądze, dlatego często kredyty tego typu przypominają pożyczki oddłużające. Mimo wszystko wiele osób decyduje się na tę formę z uwagi na wygodę dyspozycji środkami finansowymi, niestety minusem jest często wysokie oprocentowanie roczne, podobnie jak w przypadku debetu w koncie lub karty kredytowej. Korzystanie z kredytu w postaci sprzedaży ratalnej zazwyczaj nie jest obarczone żadnymi odsetkami lub minimalnym oprocentowaniem, wiele instytucji wykorzystuje to i łączy swoje oferty jak sprzedaż na raty z kartą kredytową, jak jest to w przypadku kart wydawanych przez większe hipermarkety i sklepy sieciowe. Limit karty jest ustalany indywidualnie w zależności od oszacowania zdolności kredytowej danej osoby, wnioskodawcy kredytu. Również forma spłaty może być uzależniona od ustaleń między bankiem a klientem, biorąc pod uwagę różne czynniki, jak wiek, dochody, stan cywilny i perspektywy na przyszłość.

Spłacanie kredytu nie musi odbywać się przy pomocy gotówki, gdyż coraz częściej i więcej banków oferuje ubezpieczenie kredytu za niewielkie pieniądze, które gwarantują ochronę na wypadek określonego w umowie ubezpieczeniowej ryzyka. Wykupując polisę, możemy być spokojni o spłatę kredytu na wypadek utraty pracy, wypadku losowego oraz sytuacji powodującej trwałą niezdolność do pracy oraz w przypadku nagłej utraty płynności finansowej. Powodów takiej sytuacji może być wiele, jednak polisa chroni nas tylko na wypadek zaistniałych zdarzeń wymienionych w polisie. Kredytobiorcy uciekają się do wielu różnych zabiegów, by nie popaść w bankructwo i pętlę kredytową, alternatywą do brania kolejnych kredytów i zadłużania się w bankach jest pożyczka u rodziny i znajomych, na którą nie wszyscy mają możliwość. Mimo wszystko kredyt zaciągnięty na wiele lat należy spłacić, pytanie zasadnicze to jak to uczynić kiedy popadamy w brak gotówki i coraz to większe długi, niestety nie ma złotej rady, dla wszystkich takiej samej i każdy musi poradzić sobie sam na podstawie analizy własnych możliwości i kondycji.

Wzięcie byle czego, dosłownie drobiazgu jak telefon za sto złotych na raty może okazać się bardzo trudne, wprost przeciwnie jak reklamują to kolorowe gazetki hipermarketów. Oczywiście nie dla wszystkich jednak wystarczy, że osoba ubiegająca się o kredyt nie posiada dowodu osobistego lub nigdy wcześniej nic nie kupiła na kredyt, a co najgorsze gdy nie posiada umowy o pracę na czas nieokreślony. Dzisiejsze czasy są jakie są i nie trudno spełnić chociażby jeden z wyżej wymienionych warunków i już wszelkie kredyty zostaną nam zablokowane. Kiedy staramy się o kredyt na dom, tak zwany hipoteczny jest pewna szansa na jego uzyskanie, aczkolwiek może to być sporą barierą w formalnościach i czasie oczekiwania na pozytywną decyzję kredytową. Zaciągnięcie kredytu to wielka odpowiedzialność, nie tylko kwestia jego uzyskania, ale również spłaty w czasie, przewidywania rożnych scenariuszy, również na wypadek utraty majątku, pracy, zdrowia. Wiele osób, zwłaszcza młodych żyje notorycznie na kredyt nie zastanawiając się o zabezpieczenie przyszłości i życie za kilkadziesiąt lat.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena