Niezależnie od tego, jaki posiłek przygotowujemy, powinnyśmy odpowiednio dobrać napoje do naszego menu. Do przystawek najlepiej pasować będą wytrawne wina i wódki.

Data dodania: 2011-11-17

Wyświetleń: 1362

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Do dań rybnych i dań z jaj odpowiednie będzie białe wino wytrawne. Potrawy z grzybami, potrawy mięsne, tłuste sery – ich smak wzbogacimy czerwonym, wytrawnym winem. Chude sery natomiast należy połączyć z białym winem (również wytrawnym) lub piwem. Dodatkiem do deserów będzie szampan, miód pitny i inne słodkie lub półsłodkie wina. Do kawy podać możemy koniak, winiak, lub inne likiery.

Inną ewentualnością jest podanie jednego rodzaju napoju, do wszystkich zaserwowanych potraw. Taką możliwość wykorzystać można z szampanem lub winem musującym.

Czym należy się kierować podczas wyboru napoju podanego do dania? Istnieje kilka zasad. Napoje, które podamy podczas aperitifu, powinny pobudzić apetyt naszych gości. Nie należy ich również podawać wówczas do innych dań. Win słodkich nie podaje się przed wytrawnymi, czerwonych przez białymi, cięższych przed lekkimi.

Podczas podawania alkoholu zawsze, niezależnie od jego rodzaju, bardzo ważna jest jego odpowiednia temperatura, która ma bardzo duży wpływ na odbiór smakowy trunku. Prócz tych alkoholi, które podaje się w temperaturze pokojowej, wszystkie powinny być odpowiednio schłodzone. Pamiętać należy również o tym, że wino nie lubi gwałtownych zmian temperatury. Dlatego też, przyniesione bezpośrednio z zimnej piwnicy, absolutnie nie może być ogrzewane np. w ciepłej wodzie. Wino należy więc przynieść odpowiednio wcześnie, aby powoli uzyskiwało optymalną temperaturę.

Kolejny, ważny element to odpowiednie szkło. Każdy rodzaj alkoholu i nie tylko, także napojów bezalkoholowych, powinien być podawany w odpowiednim szkle. Wśród kieliszków wyróżniamy mały do wódki, duży na wysokiej nóżce przeznaczony do białego wina, niższy i z szerszym kielichem do wina czerwonego, o kielichu rozszerzającym się ku górze do koktajli, deserowych win i miodów pitnych, mały kieliszek do gęstych likierów i kieliszek wysoki i wąski, na wysokiej nóżce do szampana i win musujących.

Kolejny ważnym elementem jest sam sposób podawania i nalewania napojów. Nalewamy zawsze prawą ręką, ustawiając się po prawej stronie gościa. Kieliszki zawsze powinny być ustawione po prawej stronie nakrycia. Nalewamy zawsze bardzo powoli i ostrożnie, aby niczego nie rozchlapać. Poza tym należy pamiętać, aby nie dotykać szyjką butelki kieliszka.

Jeżeli chcemy zaserwować naszym gościom stary rocznik wina, przechowywanego w piwnicy, nie należy wycierać butelki z kurzu, a jedynie nalewać trzymając butelkę w specjalnym koszyczku. Takie wino należy otworzyć godzinę przed jego spożywaniem. Kieliszki napełniamy do dwóch trzecich ich objętości. Likier i wódkę nalewamy prawie do pełna. Napoje bezalkoholowe ponad połowę w szklance.

Pijąc alkohol należy pamiętać, aby trunków takich jak wino czy szampan, nie pić duszkiem, tylko powoli sącząc. Alkohole uprzednio schłodzone (białe wino, szampan) trzymamy za nóżkę, aby ciepłem rąk nie podwyższyć temperatury alkoholu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena