Również w weterynarii kardiologia zyskuje coraz większe znaczenie, szczególnie w leczeniu kotów i psów. W przypadku zwierząt użytkowych czasami mogą wystąpić choroby serca, głównie w związku z epizootiami, które są leczone przez specjalistów zajmujących się kardiologią.

Data dodania: 2011-11-17

Wyświetleń: 451

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Do głównego pola działania kardiologów weterynaryjnych należą choroby serca psów, kotów oraz koni. Spośród małych zwierząt aż u 11% ze wszystkich przedstawianych pacjentów stwierdza się choroby serca. Chodzi tu w większym stopniu właśnie o choroby nabyte, a nie wrodzone, które u małych psich ras występują głównie pod postacią zdegenerowanych chorób przedsionków, z kolei u dużych psich ras z reguły w postaci chorób mięśnia sercowego.

Koty zaś kwalifikują się jednocześnie do kardiomiopatii, lecz u nich występuje najczęściej tzw. hipertroficzna forma, głównie na skutek zdiagnozowanych podczas ostatnich lat nadfunkcji gruczołów tarczycy. Poprzednio występujące choroby mięśnia sercowego, które związane są z karmieniem (przede wszystkim kardiomiopatie rozszerzone w wypadku ściśle określonych ras psów i kotów) występują już bardzo rzadko w wyniku bardzo szerokiego zastosowania gotowego pożywienia przemysłowego. W południowej części USA oraz na terenach Morza Śródziemnego znaczną rolę odgrywa dirofilarioza.Do następnego poddziału dziedziny kardiologii weterynaryjnej, który szybko i znacznie rozrósł się w czasie ostatnich lat należy badanie dziedziczonych chorób serca u zwierząt. Podczas programów badawczych starano się eliminować u zwierząt często występujące choroby serca w wielu różnych związkach hodowców i u wielu poszczególnych ras pojedynczych za pomocą hodowania (np. bokserów, nowofundlandów, wilczarzy irlandzkich i kotów Maine Coon). Choroby wieńcowe serca zaś nie występują praktycznie wcale u zwierząt w przeciwieństwie do ludzi. U koni szczególnie zapalenie mięśnia sercowego odgrywa istotną rolę w związku z chorobami infekcyjnymi oraz myokardią, która jest związaną z odżywianiem i wymianą substancji, także niedomaganiem zastawek serca (głównie niewydolność zastawki aorty) i zakłóceniami w rytmie serca. Ludzie mogą skorzystać z urządzenia jakim jest holter. Dzięki niemu mamy możliwość wglądu non stop, 24 godziny na dobę na pracę naszego serca. Holter jest urządzeniem o małych rozmiarach oraz zapewnia wygodę i swobodę podczas codziennych obowiązków.

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena