Nie rzadko, po instalacji nowego systemu czy to window xp czy windows 7 nie wszystkie sterowniki zostają zainstalowane, gdy nie masz płyty ze sterownikami, producent podzespołu jest tobie nie znany, opowiem co należy robić aby je szybko znaleść w internecie.

Data dodania: 2011-10-17

Wyświetleń: 1483

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Po instalacji nowego systemu operacyjnego zawsze brakuje nam jakiegoś sterownika czy to od karty dźwiękowej czy od czytnika kart pamięci czy najczęściej poszukiwanego sterownika ACPI. W przypadku gdy mamy płytkę ze sterownikami mamy sprawę ułatwioną, choć spotkałem się raz z sytuacją kiedy sterownik z płytki i ze strony producenta nie pasował, ale co zrobić gdy jej nie mamy? Mając system WIN7 z pomocą może jeszcze nam przyjść "WINDOWS UPDATE" ale i to czasem nie pomaga.

No wiec tak jeśli nie mamy płytki ze sterami a znamy producenta i model sprzętu możemy szukać na jego stronie, jeśli nie znamy producenta z pomocne mogą być programy typu aida32 lub everest, gorzej wygląda sprawa w przypadku kiedy producent sprzętu już nie istnieje lub sam program everest nie wie kto jest producentem sprzętu. Pozostaje nam szukać sterów na własną rękę.

Ale od czego zacząć skoro w menadżerze sprzętu wyskakuje tylko "nieznane urządzenie"?
Spokojna głowa nie załamujcie się, klikamy na nazwie tego nieznanego urządzenia i dajemy właściwości, następnie w zakładce szczegóły szukamy wartości identyfikator sprzętu, może nam ich wyskoczyć kilka ale i tak są one podobne do siebie więc zajmujemy się tym pierwszym, kopiujemy ten identyfikator do Googli i szukamy.

Identyfikator ma postać np: PCI\VEN_8086&DEV_A011&SUBSYS_83AC1043&REV_00
lub USB\VID_0A12&PID_0001&REV_0134
Często zdarz się tak że wujek Google nie znajdzie nic wtedy możemy skrócić ten kod 3 bloków czyli zamiast
PCI\VEN_8086&DEV_A011&SUBSYS_83AC1043&REV_00 skrócimy go do PCI\VEN_8086&DEV_A011&SUBSYS_83AC1043 albo i nawet do PCI\VEN_8086&DEV_A011.

No i mamy strony z zawartym wyrażeniem czasem są to fora internetowe (warto na nich szukać) czasem wyszukiwarki sterowników a czasem inne strony, no więc szukamy omijamy tylko te strony na których za sterowniki trzeba płacić, każdy sterownik jest dostępny w internecie za darmo, nie bójmy się nawet otwierać stron po rusku czy po chinsku wiem że z czytaniem na takiej stronie będzie problem ale sterownik zawsze jest w języku angielskim. jeśli nie uda nam się znaleść gotowego pliku to czasem uda nam się znaleść napisany sterownik na stronie wystarczy tylko go skopiować do notatnika, zapisać i zmienić rozszeżenie pliku z txt na inf np. sterownik.txt na sterownik.inf potem ręcznie instalujemy sterownik.

Jeśli nie znaleźliśmy żadnego sterownika, to na pewno znaleźliśmy informacje co to jest za sprzęt. Wystarczy wtedy skopiować jego nazwę do googli i szukać już po nazwie, napewno znajdziecie sterownik i napewno nie jeden i nieżadko ten pierwszy nie będzie odpowiedni, ale napewno któryś z kolejnych zadziała.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena