Wiele rodziców czeka z niecierpliwoscią, aż ich maluch zacznie sam siadać na nocnik. Czasami nawet zastanawiają sie czemu ich maluch jeszcze tego nie potrafi bo ktoś inny w tym wieku już umiał. Każde dziecko jest indywidualnością i nie można na wszystkich patrzeć tak samo.

Data dodania: 2011-09-26

Wyświetleń: 116

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

 Nauka kontrolowania potrzeb fizjologicznych nie jest zazwyczaj procesem szybkim. Jest wiele czynników od których zależy jak szybko dziecko przejmie kontrolę, jest to przede wszystkim stopień dojrzałości fizycznej, jego osobista chęć pozbycia się pieluch, a także nasza postawa podczas nauki i podejście. Bez wątpienia należy być bardzo cierpliwym. Większość dzieci ostatecznie pozbywa się pieluch w wieku trzech, czterech lat, a nocne moczenie może trwać przez kolejne sześć miesięcy, czy nawet dłużej. Rozpoczęcie tej nauki u dziecka jeszcze nie przygotowanego fizycznie i psychicznie może tylko przysporzyć dodatkowych problemów i odnieść odwrotny skutek.

Jeśli twoje dziecko jest zainteresowane tym, że inni domownicy chodzą do toalety, potrafi mieć suchą pieluszkę przez co najmniej dwie godziny, potrafi samo ściągnąć i podciągnąć majtki i spodnie, jeśli przerywa zabawę przed oddaniem moczu lub zrobieniem kupki, jeśli zaraz po fakcie domaga się zmiany pieluszki, jeśli słyszysz, że umie używać słów na określenie "kupki" czy "siku" to niewątpliwie możesz spróbować nauki siadania na nocniku.

 Na początku naszej nauki dobrze jest oswoić dziecko z myślą o korzystaniu z toalety i pozwolić mu przyglądać się jak to robią inni członkowie rodziny. Należy w prosty sposób wyjaśnić dziecku o co chodzi używając prostych przy tym słów jak "kupka", czy "siusiu" zamiast mocz itd. Nie możemy jednak używać słów o negatywnym zabarwieniu takich jak "be, fe, fuj,czy brudna pieluszka", które mogą wywołać wstręt dziecka do własnego ciała lub poczucie wstydu.

Aby wzbudzić w dziecku pozytywną motywację możemy poprosić inne zaprzyjaźnione dziecko, aby pokazało maluchowi na czym polega siadanie na nocniku. Przez kilka tygodniu pozwól dziecku siedzieć na nocniku w ubraniu, aby przyzwyczaiło się do pozycji. Jeśli dziecko obudzi się z suchą pieluszką , wtedy posadź je szybko na nocniku. Natomiast jeśli przydarzy się, że dziecko wypróżni się w pieluchę, wtedy pozwól mu samemu spłukać wodę w toalecie, jeśli samo nie będzie miało na to ochoty, zróbmy to za niego na jego oczach. Jeśli zauważymy, że dziecko zaczyna się wypróżniać, zaproponujmy mu spacer do toalety, aby zwrócić mu uwagę na ten właściwy moment pójścia do toalety.

 Pamiętajmy jednak, że nam rodzicom powinno towarzyszyć opanowanie i cierpliwość. Nawet dzieciom zaawansowanym w kontrolowaniu swoich potrzeb zdarzają się "wypadki", dlatego w każdym nieznanym miejscu po za domem zaczynajmy wizytę od pokazania dziecku gdzie znajduje się toaleta, ponieważ większość dzieci po prostu wstydzi się o to zapytać.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena