Będąc kilka godzin dziennie przed komputerem, nasz wzrok odczuwa poważne zmęczenie, które zazwyczaj objawia się łzawieniem, bólem i podkrążonymi oczami. To zachowanie może prowadzić do powstawania chorób oczu. Jak sobie z tym radzić, jeżeli w obecnych czasach praca przy komputerze to podstawa wielu zawodów?

Data dodania: 2011-09-26

Wyświetleń: 1300

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Problemy jakie mogą powstawać podczas pracy z komputerem wynikają z długotrwałego wpatrywania się w monitor, który znajduje się w stałej, niewielkiej odległości od oczu. Dlatego tak ważne jest dla wzroku, żeby przynajmniej raz na godzinę robić sobie kilkuminutowe przerwy i spoglądać w punkt w oddali.

Lekarze okuliści przypominają, że patrzenie na ekran komputera ma negatywny wpływ na mięśnie wokół gałek ocznych oraz na nawilżanie oczu. Należy wiedzieć, że osoby które posiadają wadę wzroku takie problemy odczuwają bardziej niż te ze zdrowymi oczami - dla takich osób polecane jest kupowanie okularów z powłoką antyrefleksyjną, która powoduje, że do oczu docierać będzie więcej światła. W efekcje wzrok nie będzie się tak bardzo męczył. Ważna jest również profilaktyka okulistyczna, nawet odpowiednie ćwiczenia nie pomogą, jeżeli wada wzroku będzie przez długi czas nieleczona i poprawnie niezdiagnozowana.

Sposoby na zmęczone oczy:

Jak dbać o oczy przed komputerem zapytacie? Skutecznym sposobem na zmęczone oczy są specjalne ćwiczenia, które każdy może wykonać podczas pracy  - ich zadaniem jest rozluźnienie mięśni oczu i pobudzanie produkcji łez (czyli naturalnego nawilżacza oczu).  Poniżej przedstawimy ćwiczenia:

- wpatruj się naprzemiennie (co ok. 7 sek.) na obiekt znajdujący się w oddali i blisko. Ćwiczenie należy powtórzyć ok 10 razy.
- kreśl  wzrokiem w powietrzu znak ósemki. Wykonuj zadanie przynajmniej przez pół minuty
- zasłoń oczy dłonią lub inną nieprzepuszczającą światła rzeczą. Wpatruj się w ciemność, która powstała - dopóki przestaniesz widzieć przebarwienia spowodowane akomodacją oczu do światła.  

Licencja: Creative Commons
0 Ocena