Jaką pościel wybrać? Na co zwrócić szczególną uwagę? Dlaczego niektóre rodzaje pościeli uważane są za zdrowsze? Czy pod każdym rodzajem pościeli możemy spać?

Data dodania: 2011-09-20

Wyświetleń: 1729

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy powinniśmy kupić specjalny jej rodzaj dla naszych dzieci? Jeżeli tak, to co odróżnia pościel dziecięcą od innej?Jakie właściwości może i powinno mieć to, pod czym śpimy?

Wiemy już, że wszystko co naturalnie, jest dla nas bardziej zdrowe i odpowiednie. Stawiamy też na wyroby naturalne mając dość w codziennym życiu chemii, sztucznych substancji czy syntetyków. Decydując się więc na konkretny rodzaj pościeli możemy wybrać tę z naturalnych włókiem wełnianych.

Pościel wełniana wykonana jest ze strzyżonej wełny żywych zwierząt. Występuje ona w trzech rodzajach, z czego pierwszy jest najbardziej popularny, a trzeci uważany już za rodzaj pewnej ekskluzywności w dziedzinie pościeli.

Pierwszy rodzaj wytwarzany jest z australijskiego merynosa hodowanego w Nowej Zelandii i Australii. Jest to rodzaj owczej wełny, która charakteryzuje się dużą dynamiką. Ta właściwość wywołana jest faktem, że w wymienionych regionach temperatura w ciągu doby ma bardzo duże wahania, które wynoszą nawet od od 0° do 40° C.

Drugi rodzaj wełny którą wykorzystuje się do produkcji pościeli pochodzi od kóz kaszmirskich, które hoduje się przede wszystkim w Mongolii i Himalajach. Zwierzęta te przystosowane są do życia na wysokości 5000 m.n.p.m. Kozia wełna jest delikatna w dotyku i cienka.

Trzecim rodzajem, co może być dla niektórych zaskoczeniem, jest wełna z wielbłąda. To ten rodzaj pościeli uważany jest za najbardziej luksusowy. Charakteryzuje się cienkim, miłym w dotyku włosiem, o delikatnym skręceniu. Jest koloru jasnobrązowego jeżeli pochodzi od starszych zwierząt i niemal całkowicie biała, gdy strzyżono bardzo młode sztuki.

Czynniki decydujące o jakości wełny, którą przeznacza się na wyrób pościeli to siła i długość pasm, średnica pojedynczych włókien, kolor, a także wydajność wełny i ilość zawartych w niej substancji roślinnych.

Podczas zakupu wełnianej pościeli musimy zwrócić uwagę na kilka jej cech, które producent pościeli powinien umieścić na opakowaniu. Po pierwsze higroskopijność, czyli to, jak pościel radzi sobie z wchłanianiem wilgoci. Po drugie – przepuszczalność powietrza. Na tę właściwość bezpośrednio wpływa zdolność wełny do skurczania i rozkurczania się. To natomiast stanowi o tym, czy pościel nie będzie przylegać bezpośrednio do ciała, dając skórze pożądane jej oddychanie, jak i utrzymanie stałej temperatury ciała.

Teraz trochę fizyki. Zaletą wełnianej pościeli jest ujemna jonizacja, która neutralizuje dodatnie jony. Jaka w tym korzyść dla człowieka? Jony dodatnie powodują zmęczenie i zmniejszenie odporności organizmu. Jony ujemne są naturalne dla człowieka.

Na tym nie koniec plusów wełnianej pościeli. Zawiera ona bowiem lanolinę, która odpycha kurz, przeciwdziała roztoczom, a także nawilża skórę.

Jeżeli ktoś jeszcze nie czuje się do końca przekonany zapewniamy, że wełniana pościel posiada zdrowotne właściwości. Polecana jest szczególnie osobom chorym na reumatyzm, astmę i zmagającym się z alergiami.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena