Jest to choroba powszechnie uważana za wczesnodziecięcą, jednakże coraz częściej atakuje również dorosłych. Jest to celiakia, zwana również chorobą trzewną. Do niedawna osoba, u której ją zdiagnozowano musiała na całe życie pożegnać się z ciepłymi bułeczkami, ciastkami, makaronem czy nawet pizzą.

Data dodania: 2011-09-21

Wyświetleń: 502

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na szczęście teraz można kupić nie tylko takie akcesoria kuchenne, które pozwolą nam szybko i samodzielnie przygotować pieczywo, ale również gotowe pieczywo bez glutenu.

Gluten to nic innego jak białko, znajdujące się w zbożach, pszenicy, życie , owsie czy gryce. U osób chorujących na celiakie powoduje zanik znajdujących się na błonie śluzowej jelit kosmków, które odpowiadają za wyłapywanie oraz przesuwanie się składników pokarmowych do naczyń krwionośnych.

Część ludzi od urodzenia nie toleruje glutenu, jednak choroba ta nie daje o sobie znać lub jej objawy są na tyle mało uciążliwe, że kojarzymy je z powszechnymi problemami gastrycznymi. Skłonność do celiakii jest dziedziczna, a kobiety chorują na nią dwa razy częściej niż mężczyźni. U dziecka przypadłość tę można bardzo łatwo zdiagnozować tuż po wprowadzeniu do menu produktów zawierających gluten. W przypadku dorosłych wykonuje się badanie krwi oraz biopsję jelita cienkiego co daje pełny obraz o stanie faktycznym.

Jedynym skutecznym lekiem nawet bez recepty jest dieta. Niestety na całe  życie. Skutki stosowania diety odczuwalne są już po dwóch tygodniach stosowania. Niestety nie stosowanie się do jej zasad skutkuje nagłym powrotem objawów celiakii. Należy pamiętać, że gluten zawiera wiele produktów nawet wędliny, ryby czy sosy. Dlatego należy bardzo dokładnie zapoznać się z informacjami na opakowaniu. To właśnie reżim diety jest niezwykle ważny, gdyż nieleczona celiakia prowadzić może do anemii, osteoporozy, cukrzycy, a nawet zaburzeń płodności.  

Licencja: Creative Commons
0 Ocena