Spawanie światłowodów jest bardzo precyzyjną czynnością, która musi zostać przeprowadzona z użyciem zaawansowanych technologicznie urządzeń. Spawanie światłowodów musi także spełniać odnoszące się do tej czynności standardy.

W sensie fizycznym światłowody to zwykłe włókna, jednak odbywają się w nich niezwykłe procesy. Światłowody są powszechnie stosowane ze względu na ogromne możliwości, jakie dają – możliwy jest wręcz nieograniczony przesył danych właśnie za ich pomocą. Jest kilka rodzajów spawania światłowodów, przede wszystkim mechaniczne spawanie światłowodów (które odbywa się za pomocą szybkozłączek) i elektroniczne (za pomocą łuku elektrycznego).

Spawanie mechaniczne nadaje się do krótkich światłowodów, podczas gdy spawanie elektroniczne polecane jest do światłowodów długich, a więc najczęściej używanych i posiadających największe znaczenie z punktu widzenia efektywnego przesyłu danych w sieciach komputerowych lub też w przypadku przesyłania obrazu telewizyjnego. Spawanie elektroniczne ma liczne zalety, takie jak fakt, że nie dochodzi do strat w materiale oraz trwałość tego sposobu połączenia dwóch fragmentów jest bardzo wysoka. Jeśli zamierzamy zlecić komuś usługę spawania światłowodów, to dokładnie sprawdźmy, czy rzeczywiście ten, kto chce od nas przyjąć to zlecenie zna się na rzeczy oraz posiada stosowny sprzęt.

Aby światłowody działały w stu procentach prawidłowo trzeba zadbać o to, by połączenia między nimi były idealne – zespawane z zastosowaniem najnowszych urządzeń umożliwiających precyzyjną kontrolę tego skomplikowanego procesu. Do wykonania spawów potrzebna jest specjalna spawarka, a przed dokonaniem każdego spawu powinien zostać wykonany odpowiedni pomiar. Osoba zajmująca się spawaniem powinna także przejść odpowiednie szkolenia, o czym będą zaświadczać jej dyplomy i uprawnienia.

Licencja: Creative Commons