To, co po wewnętrznej stronie płotu, to nasze. Własne, chronione, zabezpieczone. Pytanie – jaki płot będzie właściwy? Oto cztery sposoby na ogrodzenie.

Data dodania: 2011-09-06

Wyświetleń: 1731

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ogrodzenie może spełniać rozmaite funkcje. Przede wszystkim rozdziela dwie działki, które należą do różnych osób. Poza tym pozwala odizolować się do otoczenia i zabezpieczyć to, co znajduje się w jego obrębie. W niektórych przypadkach płot staje się także ozdobą. Zwykle łączy wszystkie te funkcje.

 Sposób pierwszy: ogrodzenia panelowe

 Na początku była siatka. Rozwijana z gigantycznej szpuli, przytwierdzana do stalowych słupków wbitych w ziemię sygnalizowała, że przez tę linię przechodzić nie należy. Szybko się jednak degenerowała, niszczała i rdzewiała. A co gorsza, traciła sprężystość.

 Dzisiaj w miejsce standardowej drucianej siatki pojawiły się ogrodzenia panelowe. W ich przypadku dobrze znana siatka została wzmocniona szkieletem, który nie pozwala jej stracić sprężystości. Dodatkowo elementy takiego ogrodzenia mają regularny kształt czworokąta.

 Ogrodzenia panelowe są niedrogie i pozwalają na szybki montaż. Wystarczą umieszczone w ziemi słupki i można je przykręcać. Z drugiej strony takie ogrodzenie pozwala zobaczyć wszystko, co dzieje się na posesji. A nie każdy to lubi.

 Sposób drugi: płyty ceramiczne

 Zanim jeszcze przy działkach pojawiła się siatka, ogrodzenie miewało formę muru Mur ten wykonany był zwykle z cegły lub kamienia. Czasem wysoki, innym razem niższy, zawsze solidny. Z reguły chronił przed wścibskimi oczyma duże posesje i hale fabryczne.

 Następcą takich murów może być w dzisiejszych czasach ogrodzenie z cegły ceramicznej. Tak jak w przeszłości tego typu murki sprawdzają się najlepiej tam, gdzie powierzchnia działki jest duża. W przypadku mniejszych posesji mogą powodować narastanie poczucia za małej przestrzeni.

 Z czego można je budować? Przede wszystkim z cegły klinkierowej i licówki. Dobrze sprawdzają się także te pochodzące z rozbiórki innych budynków. Ważne, żeby zabezpieczyć płot przed nasiąkaniem wodą.

 Sposób trzeci: prefabrykaty betonowe

 Przez wielu uważane są za brzydkie, niewarte uwagi. A jednak ogrodzenia z betonowych prefabrykatów cieszą się sporym powodzeniem, zwłaszcza wśród tych, którzy nie chcą wydawać zbyt dużo na płoty.

 Zasadniczą zaletą takiego rozwiązania jest bowiem połączenie niskich kosztów budowy z ochroną wizualną działki. Dodatkowo płoty tego typu stawiane są szybko i sprawnie. Te zalety rekompensują w oczach wielu niezbyt wyszukaną stylistykę.

 Dodatkowym plusem takich ogrodzeń jest ich trwałość. Są odporne na działanie mrozu, wody i wszelkich innych niekorzystnych warunków pogodowych. Jako takie więc uważane są za trwałe i solidne. A to cechy oczekiwane przez dość dużą grupę klientów.

Sposób czwarty: naturalny

 Ostatnim pomysłem na ogrodzenie są rośliny. Chodzi oczywiście o żywopłoty, które także w znakomity sposób mogą oddzielać dwie różne działki. Ze względu na przyzwyczajenia i oczekiwania Polaków takie rozwiązanie łączone jest z płotami z siatki.

 W przypadku ogrodzeń zielonych stosowane są rośliny tak liściaste, jak i iglaste. Pojawiają się więc różnego rodzaju jałowce, świerki czy sosny, a także winorośle lub bluszcze. Wszystko, co jest na tyle gęste, żeby zasłonić wnętrze posesji.

 Ogrodzenia wykorzystujące roślinność są przede wszystkim ładne. Nie można także narzekać na ich trwałość. Gorzej z szybkością budowy – żeby roślina urosła, trzeba poczekać. Czasem nawet kilka lat.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena