Zadbane i zdrowe stopy u osób cierpiących na cukrzycę lub w jej następstwie zespół stopy cukrzycowej to już nie tylko problem wyglądu , ale przede wszystkim wymóg, gwarantujący dobre zdrowie i ochronę przed dalszymi, groźnymi powikłaniami. Jak zadbać o stopy, aby nie dopuścić do poważnych powikłań?

Data dodania: 2011-08-31

Wyświetleń: 1481

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przede wszystkim należy zadbać o stopy kompleksowo, codziennie dokładnie je oglądać i sprawdzać, czy nie ma widocznych zmian na skórze. Oto kilka zasad, którymi oprócz regularnych wizyt i konsultacji z lekarzami warto się kierować, by stopy zachowały jak najdłużej zdrowy i świeży wygląd:

- przede wszystkim należy codziennie kontrolować swoje stopy by w porę wychwycić wszelkie zmiany na skórze, a co za tym idzie odpowiednio szybko zareagować właściwym leczeniem,

- codziennie dokładnie myj stopy w letniej wodzie, woda nie może przekraczać 36 stopni Celsjusza, a następnie wycieraj je do sucha miękkim ręcznikiem, wykonanym z delikatnego materiału.

- pamiętaj aby natłuścić skórę przeznaczonym do tego kremem lub balsamem i pozostawić ja suchą w miejscach w których wilgoć nie jest wskazana i może rozwinąć się grzybica, np. między palcami,

- jeśli zauważysz nagniotki lub zrogowacenia, nie usuwaj ich ostrymi nożykami lub nożyczkami, a staraj się używać delikatnych pilników i pumeksów - unikniesz przypadkowych otarć!

- bardzo istotny jest również dobór właściwych skarpet, pończoch lub rajstop, które powinny być wykonane z materiałów naturalnych, jak bawełna lub wełna, które zmniejszają potliwość i są przyjazne dla skóry. W profilaktyce stopy cukrzycowej ważne są również odpowiednie skarpety, a najlepiej takie zaprojektowanie specjalnie dla diabetyków – skarpety bezuciskowe, wykonane z naturalnych włókien, posiadające odpowiednie szwy i delikatne ściągacze, które nie powodują otarć, a w efekcie ran!

- równie ważny co odpowiedni dobór skarpet jest także wybór właściwego obuwia, które powinno być wykonane z naturalnych, oddychających materiałów, jak naturalne skóry lub tkaniny, a także posiadać odpowiednio profilowane wkładki ortopedyczne oraz podeszwy wykonane z modelowanej gąbki. Obuwie dla diabetyków zawsze powinno być o rozmiar większe od właściwego rozmiaru stopy, dzięki czemu unikniemy odcisków i otarć, a w efekcie ran.

Pamiętajmy, że właściwa higiena ciała i dbałość o stopy to standardowe zabiegi, dzięki którym poczujemy się bardziej świeżo, komfortowo i zadbamy o zdrowie całego organizmu. Zabiegi te są jeszcze bardziej zasadne w przypadku osób chorych na cukrzycę i narażonych na zespół stopy cukrzycowej.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena