Wykończenia ścian i podłóg to ostatnie etapy gruntownych remontów pomieszczeń. Jeżeli formą wykończeniową, na którą się zdecydowaliśmy, jest tapetowanie, należy wiedzieć, jak się do tego zabrać.

Data dodania: 2011-08-25

Wyświetleń: 2234

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Po pierwsze – oblicz ile rolek tapety potrzebujesz. Zależnie od tego czy projekt zakłada tapetowanie wszystkich ścian czy tylko jednej, należy dokonać tego typu obliczeń. Aby ułatwić sposób przeliczeń należy przyjąć, że a to długość ściany pomieszczenia, b – jego szerokość, c – całkowita długość wszystkich ścian w pomieszczeniu, sr – szerokość rolki tapety.

Rozpoczynamy od zmierzenia długości ścian wiedząc, że a+bx2=c. Po otrzymaniu wartości całkowitej długości wszystkich ścian, wynik dzielimy przez szerokość rolki, co da nam liczbę potrzebnych do wytapetowania pomieszczenia pasów (c//sr).

Ważne aby podczas obliczeń, do wysokości pomieszczenia dodać około sześciu centymetrów naddatku. Teraz należy obliczyć ile pasów tapety wyjdzie z jednej zakupionej rolki. Na prostym przykładzie – jeżeli rolka tapety ma 10 m, a wysokość naszego wnętrza to 2,5 m to z rolki otrzymamy cztery pasy tapety. Dobrze jest jednak zawsze zakupić jedną rolką na zapas.

Podczas kupowania tapety dobrze jest zwrócić uwagę, aby były one z tej samej serii produkcyjnej, aby nie okazało się, że poszczególne pasy różnią się od siebie odcieniami.

Czym kleić? Oczywiście specjalnym klejem do tapet. Jednak biorąc pod uwagę szeroki wybór tych produktów, wybór może okazać się nie tak oczywisty. Kleje te są uniwersalne, należy jednak zwrócić uwagę na klasę i producenta. Absolutnie nie opłaca się tu oszczędność.

Podczas klejenia tapet należy stosować się do instrukcji zamieszczonych zarówno na opakowaniu kleju, jak i samej tapety. Istnieją dwa sposoby klejenia tapet. Pierwszy z nich polega na smarowaniu klejem tapety i umiejętnym przykładaniu pasów do ściany od góry do dołu. Sposób ten stosowany jest najczęściej z przypadku tapet pęczniejących czy rozszerzających się tapet winylowych. Druga metoda, stosowana przy tapetach o nietykalnym podłożu, klej nanosimy bezpośrednio na ścianę.

Przed klejeniem tapetę należy przyciąć w pasy odpowiedniej długości. Następnie posmarować klejem i pozostawić na około dziesięć minut. Najlepiej zrobić to zawijając obydwa końce tapety do środka, tak aby nie powstały zagięcia. Gdy klej wsiąknie, nakładamy tapetę na ścianę, wyrównując i usuwając ewentualne pęcherzyki powietrza za pomocą czystej szmatki.

Tapetowanie najlepiej rozpocząć od ścian z otworami okiennymi, drzwiami lub od kąta pomieszczenia. Z pewnością przydadzą się takie narzędzia jak: nożyczki, nożyk do tapet, pędzel do nakładania kleju, wiadro to jego rozmieszania, drabina i cierpliwość.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena