Sam termin „antykoncepcja” pochodzi od łacińskiego anti conceptio czyli „przeciw poczęciu”. Jako że nazwa nie wprowadza w błąd, antykoncepcja określa się wszelkie zabiegi, które mają zapobiec zapłodnieniu.

Data dodania: 2011-08-16

Wyświetleń: 1086

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dość kontrowersyjne stało się jednak określanie środków wczesnoporonnych, jako antykoncepcję. Środki tego typu uniemożliwiają bowiem zagnieżdżenie się zarodka w macicy, już po zapłodnieniu.

Antykoncepcję stosuje się z kilku powodów. Pierwszym powodem jest wiek kobiety, gdy jest ona zbyt młoda lub w zbyt zaawansowanym wieku. Kolejny powód – ekonomiczny – gdy partnerzy nie posiadają środków do tego, aby wychować dziecko zapewniając mu odpowiednie warunki życia. Powód zdrowotny, gdy zajście w ciąże zagrażałoby życiu kobiety lub jest duże prawdopodobieństwo, że również dziecku. Powód genetyczny, gdy istnieje bardzo duże ryzyko tego, że dziecko będzie obciążone poważną, nieuleczalną chorobą genetyczną. Powód światopoglądowy, jeżeli kobieta po prostu nie planuje posiadania dziecka. Podobnie z powodem obyczajowym, gdy na przykład kobieta uprawia seks z mężczyzną z którym nie jest w związku małżeńskim.

Nieodłączną informacją dołączoną jako informacja przy każdym z obecnie znanych i stosowanych środków i metod antykoncepcyjnych, informuje o tym, że nigdy nie ma 100% pewności, że do ciąży nie dojdzie. Chodzi tu więc, o jak największe zmniejszenie prawdopodobieństwa zajścia w ciążę, poprzez dobranie najbardziej optymalnej dla kobiety metody zabezpieczenia.

Skuteczność antykoncepcji określana jest według wskaźnika Pearla. Im jego wartość mniejsza, tym antykoncepcja bardziej skuteczna.

Metody znanej współcześnie antykoncepcji dzieli się na: naturalne, sztuczne, mechaniczne, chemiczne, hormonalne, preparaty jednoskładnikowe, dwuskładnikowe, metody chirurgiczne, a także inne.

Naturalne sposoby zapobiegania ciąży polegają na zwyczajnym powstrzymaniu się od współżycia. Światowa Organizacja Zdrowia sprzeciwia się jednak, określaniu tej wstrzemięźliwości antykoncepcją.

Sztuczne metody zabezpieczenia nie wymagają od partnerów zachowania abstynencji seksualnej. Jest to stosowanie metod mechanicznych, czyli przede wszystkim najpopularniejszego środka czyli prezerwatywy. Jej działanie polega na mechanicznym zablokowaniu dostania się spermy do wnętrza macicy, gdzie mogłoby dojść do zapłodnienia. Metoda ta ma bardzo wiele wad i zalet. Główna zaletą jest ochrona przed zarażeniem chorobami przenoszonymi droga płciową oraz możliwość skorzystania w niej w każdej chwili bezpośrednio przed stosunkiem, bez konsultacji z lekarzem, czy specjalnych zabiegów. Plusem jest również niska cena prezerwatyw.

Za największy minus tej metody uważa się ograniczenie doznań, niewygodne zakładanie prezerwatywy, które jest każdorazowo konieczne oraz możliwość jej uszkodzenia, co drastycznie zwiększa prawdopodobieństwo niechcianej ciąży.

Najbardziej popularną, a zarazem najbardziej skuteczną ze współczesnych metod jest stosowanie antykoncepcji hormonalnej przez kobietę, czyli przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena