Rodzice i opiekunowie często nie zdają sobie sprawy, jak ogromnie negatywny wpływ mają na dziecko ich komentarze krytykujące i negatywnie oceniające poczynania malucha. Powinni oni całkowicie usunąć ze swojego słownictwa wszelkie negatywne zdania w odniesieniu do dziecka.

Data dodania: 2011-08-03

Wyświetleń: 1742

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rodzice i inni dorośli z otoczenia dziecka są w dużym stopniu odpowiedzialni za to, jakimi umiejętnościami dziecko może się wykazać. Dzieci, które są frustrowane przez rodziców nisko oceniających ich działania, tworzą negatywny obraz własnej osoby – uważają, że nigdy nie odniosą sukcesu, ponieważ nie są wystarczająco mądre, aby się nauczyć pewnych działań i umiejętności.

Dzieci z negatywnym obrazem własnej osoby nie będą wierzyły we własne siły w szkole, a w wieku dorosłym nie będą w stanie konstruktywnie rozwiązywać swoich problemów. Będą ciągle powtarzać, że nic im się nie udaje, i rzeczywiście tak będzie. Są to tzw. samospełniające się przepowiednie.

Mamy z nimi do czynienia również w sytuacjach dotyczących sukcesu. Występuje to głównie wtedy, gdy dzieci uczą się wierzyć we własne siły i możliwości, gdy przekonują się, że poprzez swoje działania mogą wprowadzić zmiany w swoim życiu, że istnieją umiejętności, które należy ćwiczyć, aby w przyszłości odnieść sukces.

Aby rozwinąć pewność siebie i wiarę we własne możliwości u dzieci, należy wspierać je emocjonalnie i psychicznie.

Zdania w rodzaju: „Nie dasz rady”, „Z tego nic nie będzie”, „To ci nie wyjdzie”, „Przecież tego nie potrafisz” dorośli powinni na stałe usunąć ze swojego słownictwa.

Jeśli dziecko dociera do granic własnych możliwości, samo to zauważy. Nie trzeba mu o tym mówić. Każdy maluch uczy się w swoim własnym tempie – takim, jaki najbardziej mu odpowiada.

Dzieci potrzebują zapewnień dorosłych, że wszystko im się uda, że ich działania są uważane za wspaniałe, że ich dążenia do samodzielności są chciane i oczekiwane.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena