Zgodnie z prawem polskim, rejestrując firmę w Polsce nie ma obowiązku posiadania pieczątki. Nie mniej jednak Urząd Skarbowy oraz banki zazwyczaj uważają ją za wymóg.

Data dodania: 2011-08-02

Wyświetleń: 1693

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wynika z tego, iż pomimo braku odgórnie nałożonego obowiązku, potwierdzonego ustawą, pieczątka firmowa staje się niezbędna dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą, gdyż ułatwia ona załatwienie większości formalności w bankach oraz urzędach.

Nasuwać może się pytanie odnośnie treści umieszczonej na pieczęci. Generalnie powinna ona zawierać pełną nazwę firmy i dane właściciela, siedzibę (adres, czyli ulicę, nr lokalu, kod pocztowy wraz z miejscowością), a także numer REGON oraz NIP. Warto również umieścić numer telefonu, w praktyce może okazać się to bardzo przydatne. Także adres strony firmowej www oraz adres e-mail często widnieje na pieczątce. Adres strony www jest świetną formą autoreklamy.

Kolejność umieszczanych informacji nie jest istotna, natomiast warto zaufać firmie stemplarskiej, która zapewni powszechnie stosowany układ. Przedsiębiorstwa pieczątką posługują się wszędzie, począwszy od wystawiania faktur, poprzez dokumenty i korespondencję po dyspozycje bankowe. Pieczątka pojawia się wszędzie, gdzie zachodzi relacja przedsiębiorstwa z jego otoczeniem.

Do wyrobienia pieczątki nie są z reguły potrzebne żadne dokumenty, niemniej jednak czasem zdarza się tak, iż wyrobienie pieczątki następuje dopiero za okazaniem dowodu osobistego oraz wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Koszt wyrobienia pieczątki kształtuje się od 20 do 50 zł w zależności od wielkości, rodzaju czy układu. Zazwyczaj usługa wykonania pieczątki trwa jeden dzień a prawie wszystkie firmy są dostępne w internecie. Pieczątki mogę zostać wysłane kurierem bądź pocztą.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena