Większość państw Unii opowiada się już nie tylko za podtrzymaniem obowiązywania regulacji dotyczących sprzedaży m.in. szwedzkiego snusa, ale nawet za poszerzeniem ich o całkowite zakazanie obrotu bezdymnymi wyrobami tytoniowymi dotychczas dozwolonymi.

Data dodania: 2011-08-01

Wyświetleń: 2067

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Takie informacje zawarte są w komentarzu Komisji Europejskiej po konsultacjach przed jesiennym przeglądem „tytoniowej dyrektywy”. Komisja zaznaczyła, że „większość państw członkowskich” opowiada się za zakazaniem sprzedaży wszelkich bezdymnych wyrobów tytoniowych.

Jako główny argument podano fakt, że nawet jeśli część z tych produktów jest mniej szkodliwa niż palenie papierosów, to wciąż stanowią one potencjalne zagrożenie dla zdrowia.

W komentarzu zawarte są też opinie, że zażywanie snusa prowadzi do zwiększenia liczby osób palących papierosy, ponieważ snusującym łatwiej jest „przerzucić się” ze snusa na papierosy.

Część państw UE opowiada się za utrzymaniem obowiązujących regulacji, ponieważ niezabronione bezdymne produkty tytoniowe to ważna część kultury mniejszości etnicznych (mowa tutaj m.in. o makli – afrykańskim tytoniu – przyp. red.). Ich propozycja przewiduje natomiast bardziej rygorystyczną regulację sprzedaży takich produktów.

Tylko przedstawiciele nielicznych państw UE zaproponowali rozważenie zniesienia zakazu sprzedaży snusa w UE.

”Jedno państwo członkowskie wyraziło głębokie zainteresowanie kwestią regulacji dotyczących snusa, argumentując, że to nielogiczne, aby snus był produktem zabronionym w UE bez wyraźnych podstaw w postaci badań naukowych nad jego szkodliwością dla zdrowia” – pisze w komentarzu Komisja, wyraźnie nawiązując do szwedzkiego punktu widzenia.

Odpowiedź z Europarlamentu wskazuje na marginalne zainteresowanie kwestią regulacji zawartych w dyrektywie. Niewielu parlamentarzystów zajęło się tą sprawą, przy czym większość z nich opowiada się za utrzymaniem obowiązujących przepisów.

Sprzedaż snusa została zabroniona w UE w 1992 roku (luźny snus w Danii uzyskał wówczas status wyrobu regionalnego, którego dyrektywa nie dotyczy). Szwecja w traktacie akcesyjnym w 1995 roku uzyskała odstępstwo od dyrektywy, ale eksport snusa do pozostałych państw członkowskich został zabroniony.

W 2000 roku, kiedy ponownie rozpatrywano zasadność wprowadzenia „tytoniowej dyrektywy”, Szwecja wraz z firmą Swedish Match (główny producent snusa w Szwecji – przyp. red.) próbowała bezskutecznie przeforsować pomysł całkowitego zniesienia dyrektywy.

w 2004 roku Europejski Trybunał Sprawiedliwość uznał zasadność wprowadzenia dyrektywy z wyłączeniem kwestii mówiącej o ochronie zdrowia publicznego, którą uznał za bezpodstawną.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena