Lato, wakacje, upalne dni, ciepłe i długie noce przyczyniają się do słodkiego lenistwa bardziej  niż zwykle. Nic nie działa na nas bardziej regeneracyjnie niż odprężenie fizyczne i psychiczne. Relaks o którym mowa ma niezwykle dużo dobroczynnych właściwości.

Data dodania: 2011-07-31

Wyświetleń: 805

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Stan ten dla którego charakterystyczne jest zmniejszenie do minimum napięcia mięśniowego powoduje także spadek tempa pracy serca a tym samym zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi oraz spowolnienie oddechu. Co ciekawe relaks powoduje zmianę aktywności elektrycznej mózgu – tak zwana zmienna amplituda (spoczynkowa) pojawiająca się przed zaśnięciem i rano tuz po przebudzeniu. Rytm fal alfa pojawia się zatem w momencie gdy leżymy z zamkniętymi oczami, w momencie całkowitego odprężenia.

Pomimo rozpowszechnienia słowa „relaks” użyto go po raz pierwszy na początku XX wieku. Było to podczas wygłaszania apelu mającego na celu „powstrzymanie rozproszenia się ”dużej aktywności  ludzi, która w konsekwencji powoduje zagubienie się. Obecnie stosuje się wiele synonimów określające stan relaksu. Do najpopularniejszych zaliczyć należy:  rozładowanie napięcia nerwowego, odprężenie psychofizyczne, rozluźnienie mięśni, ulga, brak aktywności umysłowej czy przyjęcie wygodnej pozycji. Wszystkie te określenia mają wspólny cel – wprawić człowieka w dobry stan psychofizyczny.

Dobrym sposobem na relaks jest masaż. Jego celem jest także przygotowanie mięśni na wysiłek oraz ma „zastosowanie” lecznicze. Mimo, że zabieg ten jest dosyć popularny (obecnie istnieje możliwość skorzystanie z usług masażysta nie wychodząc z domu – masaż w domu ostatnimi czasy stał się bardzo popularny oraz wygodny szczególnie dla osób mający schorzenia zdrowotne w stopniu uniemożliwiającym opuszczenie domu) zapewnie niewiele osób zna jego historie.

 Początki masażu sięgają Chin oraz Indii. W starożytności stanowił uzupełnienie obrzędu religijnego. Później stał się częścią medycyny ludowej. Dopiero wiek XVI „uznał masaż ” jako oficjalną metodę leczniczą za sprawą francuskiego lekarza Ambrożego Pare. Dalszy rozwój nauk przyczynił się także do postępu i w tej dziedzinie. Duże ilości publikacji najbardziej uznanych i cenionych lekarzy spowodowały, iż opracowano specjalny program w leczeniu licznych chorób wykorzystując do tego celu masaż. W Polsce lekarz Izydor Zabłudowski spowodował rozpowszechnienie masażu to tego stopnia, że fizjoterapia stała się na tyle popularna, iż była traktowana na równi innymi działami medycyny.    

Licencja: Creative Commons
0 Ocena