Wybór odpowiedniego do łazienki i odpowiadającego naszym gustom materiału wykończeniowego do ścian i podłóg wydaje się już połową sukcesu, jednak przy wykorzystaniu współczesnych technologii produkcji, a także samego zdobienia płytek ceramicznych, z pewnością będziemy mieli nie lada dylemat, które wybrać.

Data dodania: 2011-07-21

Wyświetleń: 1611

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak wybrać płytki do łazienki?

Zawęźmy obszar poszukiwań do płytek ceramicznych. Konkurencja na rynku jest tak duża, że producenci, zarówno polscy, jak i zagraniczni, prześcigają się w tworzeniu nowych serii płytek ceramicznych o coraz ciekawszych zdobieniach, przeróżnych formatach i coraz lepszej jakości.

Według powszechnie przyjętych norm jakościowych (EN 87) dokonuje się podziały płytek ze względu na technologie produkcji, nasiąkliwość i stopień ścieralności. To waśnie te cechy wpływają na stopień jakości płytek ceramicznych.

Nasiąkliwość wodna zależna jest od porowatości powierzchni płytki. Im jest ona większa, tym więcej wody materiał może wchłonąć. Wyróżniamy więc płytki szkliwione, nieszkliwione, polerowane nieszkliwione, ciągnione i prasowane. Stopień ścieralności natomiast określa się klasami od I do IV. W łazience możemy zastosować płytki każdej z tych klas, ponieważ w jej przestrzeni powierzchnie nie są narażone na częste mechaniczne uszkodzenia.

Jakość najważniejsza – oczywiście, jednak nasza łazienka ma być także piękna, oryginalna i odpowiadająca naszym gustom. Zastanówmy się więc nad ich rodzajem biorąc pod uwagę format i rozmiar, a także inne elementy wpływające na ich estetykę.

Rodzaje płytek do łazienki

Glazura. Tego rodzaju płytki przeznaczone są wyłącznie do wykładania nimi powierzchni ścian. Ta zasada obowiązuje ze względu na to, że są one bardzo cienkie i kruche, wykonane z fajansu, który dodatkowo pokrywa się szkliwem.

Terakota. Płytki produkowane z kamionki, czyli specjalnej mieszanki, z pokryciem szkliwionym, o gładkiej lub fakturowanej powierzchni. Są bardziej wytrzymałe od glazury jednak bardziej kruche niż gres. Stosowane są przeważnie na powierzchni podłogi, jednak nie ma przeciwwskazań, aby wykończyć nimi również ściany.

Gres porcelanowy. Ich materiał to drobno mieliny kwarc, skaleń i kaolin. Są bardzo wytrzymałe, odporne na ścieranie i działanie detergentów.

Każde z wymienionych powyżej rodzajów płytek, z wyjątkiem gresu technicznego, nadają się do wykorzystania w przestrzeni łazienki. Teraz pozostaje nam wybranie wzoru i formatu. Od naszego indywidualnego projektu zależy, jaki wybierzemy kolor, fakturę i kształt płytek. Czy zdecydujemy się na mozaikę czy może na płytki o dużych powierzchniach.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena