Giełda to tajemnicze miejsce kojarzące się nam z filmami o młodych maklerach zarabiających na nich fortunę lub tracących majątek życia. Samo słowo wzbudza w nas nielada emocje. A jaka jest prawda na temat giełdy? Sprawdź, co warto wiedzieć o giełdzie!

Data dodania: 2011-07-22

Wyświetleń: 2109

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Giełda ma nam wiele do zaoferowania, ale nie poleca się działań w jej obrębie bez przynajmniej podstawowej wiedzy, jak ona funkcjonuje. Warto na początku wyjaśnić samo pojęcie giełdy, gdyż powszechnie używa się go w znaczeniu rynku finansowego, co jest tylko częścią całego rynku giełdowego. W obrębie giełdy wyróżniamy także Forex, na którym handlujemy walutą.

Podstawowymi poroduktami zbytu i kupna na giełdzie są natomiast akcje i obligacje.

1. Obligacje. Kto wprowadza je na gieldę? Czyni to najczęściej skarb państwa, zadłuzając się w ten sposób u swoich obywateli, czyli osób, które owe obligacje wykupią. Dlaczego? Wynika to z zasady, na jakiej działają obligacje - emitent ma obowiązek spełnić pewne określone świadczenia wobec kupującego, co w praktyce oznacza wypłacenie odsetek naliczony przez posiadania przez obligatariusza wykupionych papierów wartościowych. Kupujący nie staje się w żaden sposób współwłaścicielem firmy - po terminie zapadalności obligacji osoba inwestująca otrzymuje z powrotem swój kapitał, pomnożony o wspomniany procent. W trakcie posiadania obligacji nie ma on żadnych praw do podejmowania decyzji w imieniu firmy.  Trochę inaczej jest w przypadku drugiego rodzaju papierów wartościowych, czyli akcji.

2. Akcje. Kto wprowadza je na giełdę? Możliwość sprzedawania akcji swojej firmy ma spółka akcyjna. Wiele firm w tym właśnie celu zmienia swój status np. ze spółki cywilnej, by móc wejść na giełdę. Dzięki temu spółka jest w stanie podnieść swój kapitał, ale w zamian daje swoim akcjonariuszom część swojej własnej firmy w tych właśnie papierach wartościowych. Możliwość podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących działania spółki jest współmierne do liczby akcji, które się posiada. Zazwyczaj jednak firma zostawia sobie tzw. pakiet kontrolny i akcjonariusze mogą się tylko cieszyć ze świadomości współposiadania danej firmy i czerpania korzyści, jeśli akcje pójdą w górę. Ogólnie wartość samej akcji nie jest czymś z góry ustalonym - w zależności od tego, co dzieje się na rynku, może ona spadać lub rosnąć.

Więcej o tym, jak inwestować na giełdzie przeczytacie w artykule. Inwestowanie pieniędzy, to bardzo ciekawy temat, warto jednak wiedziećm ajk zyskać, a nie stracić.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena