Dziś postanowiłam przyjrzeć się inwestycjom Polaków. Ponieważ od połowy ubiegłego roku notuje się, spadki na giełdzie te inwestycje są ostrożniejsze (przez co mniej narażone na utratę) niż w ubiegłych latach.

Data dodania: 2011-07-21

Wyświetleń: 1308

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Polacy, obecnie wybierają instrumenty o niskim, bądź bardzo niskim poziomie ryzyka. Ponad 60 % zawartości przeciętnego Polaka stanowią lokaty bankowe, fundusze pieniężne, fundusze obligacji czy stosunkowo bezpieczne fundusze nieruchomości. 27 % stanowią inwestycje o większym stopniu ryzyka, czyli akcje i fundusze akcji.

Dane te należy interpretować w kategoriach skłonności do zakupu poszczególnych grup produktów finansowych, a nie ich faktycznego udziału w portfelu - uważają Katarzyna Siwek i Jarosław Sadowski, analitycy firmy Expander. Uważają oni, że część osób, która na rynek akcji weszła agresywnie, przez co poniosła straty, obecnie dalej kontynuuje sposób działania, gdyż liczą, że poniesione wcześniej straty zostaną odrobione.

Pierwsze 6 miesięcy 2007 roku, to agresywne inwestycje Polaków w fundusze małych i średnich firm. Stopa zwrotu najlepszego funduszu małych spółek w maju rok temu wyniosła 156 %, co zachęciło do dalszej inwestycji. Niestety, w lipcu ubiegłego roku zanotowano znaczne spadki na giełdzie, które były bardzo nieprzyjemne.

Sytuacja na giełdzie przyczyniła się do tego, iż Polacy zaczęli wybierać fundusze z ochroną kapitału. Przyczyn takiego stanu rzeczy należy upatrywać w działaniach marketingowych, które nakłaniały do wyboru takich produktów jak i w zwolnieniu z tzw. podatku Belki.

Polacy z chęcią inwestują w lokaty i instrumenty bezpieczne, a coraz rzadziej skłonni są inwestować w akcje i fundusze akcji.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena