Obecnie coraz bardziej popularne w naszym społeczeństwie stają się różnorodne rozrywki, popularne jak dotąd głównie na Zachodzie. Spędzanie czasu na grze w billard z przyjaciółmi, paintball firmowy czy gokarty stają również coraz bardziej przystępne cenowo, dzięki powstawaniu nowych konkurencyjnych miejsc tego rodzaju.

Data dodania: 2011-07-20

Wyświetleń: 1675

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jedną z coraz bardziej popularnych, ale droższych jednak atrakcji staje się gra w kręgle. Zasady gry są bardzo proste, może zatem w tym tkwi sekret tej popularności. Przy prostych regułach pozwala uczestniczyć w zabawie kilku osobom, dostarczając przy tym dużej porcji rozrywki.

Jest to rodzaj gry w kule, opierający się na strącaniu ciężkich pionów, zwanych kręglami. Kręgle klasyczne rozwinęły się tylko w Europie, natomiast najbardziej rozpowszechniony na świecie jest bowling. Kula wykorzystywana w czasie gry ma obwód 105 cm, posiada dwie lub więcej dziur, w których umieszcza się palce. Miejscem gry jest parkiet o długości 18 metrów i szerokości 1 metra, a po jego bokach znajdują się wgłębienia, które zapobiegają powrotowi kuli. Kręgle natomiast mają 38 cm wysokości i 12 cm szerokości i to do ich strącenia się dąży.

Podczas gry w kręgle ważnych jest kilka głównych zasad. Oczywiście konieczna jest kontrola czasu  gry, ponieważ obowiązuje nas dopłata w przypadku chęci jej przedłużenia. Obowiązuje nas również zmiana obuwia, które lepiej dostosowane jest do nawierzchni bieżni. W czasie gry należy pamiętać o przede wszystkim o tym, by nie podrzucać kuli zbyt wysoko. Ważne jest odpowiednie ustawienie palców oraz zatrzymanie w trakcie rzutu na wyznaczonej linii. W przypadku jej przekroczenia rzut zostanie uznany za spalony. Istotne jest również samo ułożenie ciała. Podczas rzutu prawą nogę należy odchylić wyraźnie do tyłu, tak aby była ona praktycznie cała wyprostowana. Lewą natomiast, która utrzymuje cały ciężar ciała, uginamy w kolanie.

Gra w kręgle liczy już bardzo wiele lat. Korzeni tej formy rozrywki, czy też sportu, można doszukać się już u starożytnych Egipcjan, w Germanii czy na Bliskim Wschodzie. Dużą popularnością kręgle cieszyły się w średniowiecznej Europie. Miały one wówczas, przede wszystkim rozrywkowy charakter. Towarzyszyły takim uroczystościom, jak wesela, jarmarki, zabawy ludowe. Obecnie kręgle mają także sportowy charakter. Coraz częściej stanowią formę rozrywki młodych ludzi, mieszkających w większych i mniejszych miastach.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena