Dojście do Trzech Lipek nie zabiera dużo czasu, my jednak przemierzyliśmy ten kawałek fascynując się przyrodą i pięknymi widokami.  Piękna wrześniowa pogoda i powoli nadciągająca jesień stworzyła piękne barwy, które jak magnes pociągały obiektyw naszego aparatu.

Data dodania: 2011-07-14

Wyświetleń: 824

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Powróćmy jednak do natury i zapytania zadanego na zaczątku: Czy widać z Trzech Lipek Tatry? Niektóre jednostki mogą nie dowierzać, jednakże warto się przekonać, że Tatry z tego obszaru są osiągalne dla naszego wzroku!!! Niestety nasz przyrząd i mimo wszystko pogoda, na którą nie potrafilibyśmy marudzić, wywołały, że argument znajdujący się poniżej, nie jest najwyższej rangi. Tak więc dobra wieść dla wszelkich tatromaniaków: Tatry widać z Trzech Lipek.

Jak napomyka Pan Henryk Juszczyk i Jan Kania, w tekscie umieszczonym w gablotce na wzgórzu, Trzy Lipki przez stulecia zostawało wybitnym miejscem w panoramie Bielska-Białej. Z obszarem tym powiązane były różnorakie legendy. Jedna z nich głosi, że na wzgórzu w XVII wieku stanęła kaplica upamiętniająca szwedzkich wojaków, którzy mieli zginąć w tych rejonach w czasie wojny 30-sto letniej. Można przyjąć, że dębowy krzyż postawiono w czasie gdy proboszczem w Starym Bielsku był ks. Mateusz Opolski.

Natomiast tradycja wiąże cztery lipy z Odsieczą Wiedeńską. Dla upamiętnienia zwycięstwa Jana III Sobieskiego wdzięczni mieszkańcy mieli sadzić drzewa na wzgórzu nad miastem.

Przez ponad sto lat Trzy Lipki były ulubionym obszarem bielszczan. Pewnego razu, podczas burzy piorun zdzielił w jedną z lip, która uschła i rozpadła się. Od tego czasu przyjęła się nazwa wzniesienia - "Trzy Lipki".

W 1935 roku drewniany krzyż z profilowanego drzewa ufundowała katolicka młodzież z okazji jubileuszu 800 - lecia ufundowania kościoła św. Stanisława.

1 września 1939 roku polscy wojacy ścieli lipki, poniważ rosły w pobliżu polskich lini defensywnych. Drewniany krzyż przekazano pod bramę kościoła św. Stanisława, gdzie niekonserwowany spróchniał i rozpadł się kilkanaście lat po kampanii.

Jednostki urzeczone wzgórzem "Trzy Lipki", rozpoczęły prace, mające na celu postawienie nowatorskiego krzyża. Projektanci przedsiębiorstwa ALBIS nawiązali do symboliki krzyża papieskiego. Budowa rozpoczęła się w październiku 2001 roku.

Sam krzyż waży 17000 kg, ma 40 metrów wysokości. W 2004 roku, bielski artysta Jacek Grabowski wykonał płaskorzeźbę Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która pozostała umiejscowiona w cokole krzyża.

Jest to miejsce medytacji i konteplacji, gdzie bliskość natury pięknego wzniesienia czyni wrażenie na zwykłym śmiertelniku.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena