Obecnie, wraz z postępem technologicznym i ogromnym postępem w medycynie, następuje rozwój również między innymi takiej dziedziny, jak protetyka słuchu.

Data dodania: 2011-07-14

Wyświetleń: 1124

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zazwyczaj aparaty słuchowe kojarzyły się nam raczej z niewygodnymi, rzucającymi sie w oczy urządzeniami. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak nowoczesne i wygodne w użytkowaniu mogą być one obecnie i jak duże ułatwienie stanowią dla osób z wadą słuchu.

Aparaty słuchowe całkowicie wewnątrzkanałowe to najmniejszy dostępny na rynku typ aparatów słuchowych. Aparat ten jest prawie niewidoczny w uchu. Wszystkie części znajdują się w małej obudowie, która wpasowuje się głęboko w przewód słuchowy. Aparaty te są dopasowywane dla każdego ucha oddzielnie, jednak są przeznaczone dla osób, których przewód słuchowy jest wystarczająco duży by umieścić w nim aparat. Ponieważ aparaty te są wyposażone w bardzo małe baterie, ich obsługa wymaga pewnej zręczności. Aparaty całkowicie wewnątrzkanałowe nie są odpowiednim rozwiązaniem dla osób, których wada słuchu jest znaczącą.

Dla osób z mniejszą wadą proponuje się również aparaty słuchowe wewnątrzkanałowe, ale nie całkowicie. Są one także umieszczane w kanale usznym. Ich baterie są trochę większe. Ten typ aparatów jest przeznaczony dla łagodnych i średnich ubytków słuchu.

Kolejny rodzaj aparatów, dających szanse na nowy słuch dla osób z dolegliwościami tego rodzaju, jest aparat zauszny. Jest on umieszczony na zewnątrz ucha i połączony jest wężykiem z wkładką uszną. Wkładka mieści się w uchu, aparat za uchem. Każdą wkładkę wykonuje się indywidualnie po wcześniejszym pobraniu formy z ucha. Aparaty te mogą mieć różne rozmiary. Występują w wersjach mikro (miniaturowe z bardzo cienkim dźwiękowodem) oraz klasyczne, głównie polecane są dla średnich i głębokich niedosłuchów. Niemalże wszystkie aparaty zauszne można połączyć za pomocą łącznika z okularami.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena