Jedzenie, ubrania, czynsze mieszkaniowe a nawet podręczniki nieustannie drożeją. Studenci mają coraz mniej pieniędzy i coraz więcej osób rezygnuje ze studiów z niemożności opłacenia wszystkich związanych z nauką wydatków.

Data dodania: 2011-07-07

Wyświetleń: 1327

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zaczynasz studia w obcym mieście. Trzeba zapłacić za akademik czy mieszanie, wyżywić się, czasem kupić jakiś podręcznik, spodnie czy kosmetyki, i na jakąś rozrywkę pieniądze mogłyby się znaleźć. Przecież student samym studiowaniem żyć nie będzie. Kwota, co miesiąc przysyłana przez rodziców zaledwie starcza na rachunki i jedzenie. Jak zwiększyć swoją miesiączną kwotę przeznaczoną na utrzymanie?

Po pierwsze, można poprosić rodziców o zwiększenie miesięcznej sumy. Jednak dla rodziców wyjazd dziecka na studia i tak jest ogromnym pustoszeniem portfela, zatem nie wszystkich stać na finansowanie każdej zachcianki ich studiującej pociechy. Pewnie i tak, większość rodziców, flaki sobie wypruwa, żeby zapewnić dziecku możliwość nauki. Więc, ta opcja raczej odpada.

To może, pójscie do pracy, rozwiązałoby problem brakujących pieniędzy?! Niestety, niektóre kierunki studiów wymagają nieustannego pogłębiania wiedzy. Student czasu zjeść nie ma, więc gdzie mowa o jakieś pracy?! Niektórzy studenci dodatkowo mają rozłożone zajęcia na cały dzień. Można też pracować na nocki, np. przy rozkładaniu towarów w hipermarketach, w drukarniach czy pracując w pubach i barach na nocnych zmianach. Jednak zarywanie nocy niewskazane jest, gdy zajęcia zaczynają się bladym świtem.

Może najlepszym rozwiązaniem będzie kredyt studencki? Jest to forma dofinansowania ze strony uczelni, udzielona na okres studiów. Każdy może się o niego starać, pod warunkiem, że rozpoczął studia przed 25 rokiem życia. Kredyt jest wypłacany przez okres 10 miesięcy, czyli w trakcie roku akademickiego. Miesięczna kwota wynosi 600 zł. Dopiero po 2 latach od skończenia studiów, trzeba rozpocząć spłatę kredytu a czas przeznaczony na to, jest conajmniej dwa razy dłuższy niż okres pobierana kredytu. Oprocentowanie kredytu studenckiego jest dwa razy niższe nić stopa redyskontowa Narodowego Banku Polskiego. Jeśli osoba, która pobierała kredyt studencki, ukończyła studia w grupie 5% najlepszych, kredyt studencki może zostać umorzony w wysokości 20 %. W szczególnych sytuacjach życiowych, tj. choroba, wypadek czy trudna sytuacja materialna, kredyt może zostać umorzony częściowo bądz w całości.

Kredyt studencki stanowić może poważny zastrzyk finansowy, który pozwoli nam na utrzymanie się i kontunuowanie studiów.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena