Zasady rozliczania wyjazdów służbowych - czyli za co przysługuje zwrot kosztów podrózy i jak to jest z dietami dla pracowników...

Data dodania: 2011-07-03

Wyświetleń: 1687

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Krajowa podróż służbowa

Podróż służbowa to wykonanie przez pracownika zadania określonego przez pracodawcę poza miejscowością, w której znajduje się stałe miejsce pracy.
Przed realizacją wyjazdu, pracodawca musi wydać polecenie wyjazdu, który związany powinien być z realizacją konkretnego celu.
Istnieją gotowe druki do rozliczenia wyjazdu, firma jednak można wytworzyć sobie własne wzory dokumentacji. Na takich dokumentach powinny widnieć następujące informacje: dane pracownika, cel i miejsce podroży, czas planowego wyjazdu i opis środków lokomocji. Pracodawca, lub upoważniona przez niego osoba, musi złożyć podpis na takim piśmie.
Pracodawca musi pamiętać, że prawo pracy zabrania mu wysyłania mu na wyjazdy służbowe kobiety w ciąży i rodziców, którzy wychowują dzieci do lat 4 i nie wyrażają zgody na taki wyjazd.
Pracownikowi, który wyjeżdża w podróż służbową przysługują koszty zwrotu. Zwrot kosztów następuje za: przejazdy, noclegi, dojazdy środkami komunikacji miejscowej oraz inne, uzasadnione wydatki.
Natomiast dietę pracownik dostaje na wydatki związane z posiłkami. Na podróż, która trwa od 8 do 12 godzin, pracownikowi przysługuje połowa diety. Jeśli podróż ma trwać więcej niż 12 godzin, pracownik dostaje całą dietę. Z tym, że należy pamiętać, że nie chodzi tu o dobę astronomiczną. Doba zaczyna się w momencie wyjazdu pracownika.
Pracodawca może zapewnić wyżywienie pracownikowi, wtedy nie obowiązuje go wypłacenie diety.
Koszty przejazdu zależą od środka lokomocji, którym poruszał się pracownik. Może to być samolot, autobus, pociąg, albo jeśli pracownik wyraża na to zgodę, jego prywatny samochód.
Zwrot kosztów przejazdu to cena biletu, z uwzględnieniem ulgi, jeśli przysługuje ona pracownikowi. Jeśli pracownik jedzie w podróż własnym autem, przysługuje mu zwrot kosztów za paliwo.
Jeśli, pracownik będąc w podróży służbowej, musi dojechać z miejsca zamieszkania do miejsca realizacji powierzonych zadań, należy mu się zwrot kosztów za dojazd środkami komunikacji miejscowej.
Pracownikowi, który odbył nocleg w hotelu bądź innym obiekcie świadczącym takie usługi, należy się zwrot kosztów na nocleg.
Jeśli pracownik ma możliwość codziennego powrotu do miejsca zamieszkania, nie należy mu się zwrot kosztów za nocleg.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena