Podczas drugiego miesiąca ciąży kobieta najczęściej już o niej wie, a świadomość ta pozwala jej przejść na zdrowy tryb życia i odmawiać sobie niektórych zachcianek.

Data dodania: 2011-06-21

Wyświetleń: 1983

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zaczyna o siebie dbać bardziej, niż zanim wiedziała o tym, że w jej organizmie rozwija się drugi człowiek. Odstawia alkohol, a jeśli paliła papierosy rzuca je. Zaczyna się również uważniej odżywiać.

To najwyższy czas, aby udać się na pierwszą wizytę do ginekologa (tak na dobrą sprawę powinno się to zrobić od razu po ustaleniu, że jest się w ciąży). Lekarz powinien ocenić stan zdrowia, a także przepisać zażywanie kwasu foliowego i innych niezbędnych podczas ciąży witamin. To również odpowiedni moment na to, aby zacząć się oszczędzać fizycznie. Jeśli praca kobiety w ciąży wymaga ciężkiej pracy fizycznej, należy ją jak najbardziej ograniczyć. Podczas tej wizyty zostanie wykonane badanie USG, które potwierdzi ciążę. Co prawda zarodek będzie w tym czasie ledwo widoczny, to już za kilka miesięcy na monitorze zobaczymy podobny obraz do poniższego.

2 miesiąc ciąży to czas, w którym w mózgu przyszłego człowieka zaczyna się rozwijać centralny układ nerwowy. Wtedy też pojawiają się pierwsze elementy poszczególnych kończyn.

Co prawda serce pojawiło się jeszcze w pierwszym miesiącu, ale teraz intensywnie się rozwija i podczas 2 miesiąca ciąży może już bić z prędkością siedemdziesięciu uderzeń na minutę. Dynamicznie rozwijają się również narządy wewnętrzne, takie jak płuca, rdzeń kręgowy, nerwy, wątroba, jelita czy nerki. Już wtedy tworzą się gruczoły tarczycy i nadnerczy, które będą tak niezbędne w późniejszym etapie ciąży.

Kobieta w tym okresie ciąży może odczuwać mdłości, a także czuć się senna i zmęczona. To wszystko dzieje się za sprawą buzujących w niej hormonów. Do tego dochodzi ból i wrażliwość piersi, a także pogarsza się cera, a kobieta staje się wrażliwsza na zapachy ją otaczające.

Należy pamiętać o tym, aby dawać organizmowi więcej snu, niż dotychczas. Jest to niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka, a także łagodzi huśtawkę emocjonalną, która pod wpływem hormonów pojawia się u kobiet. Mogą się one wtedy czuć niekochane i niedowartościowane. Dlatego właśnie tak istotne jest wsparcie bliskich osób i ciągłe uświadamianie jej o jej wartości.

W 2 miesiącu ciąży należy też wykonać wszystkie niezbędne badania ginekologiczne, badania krwi i moczu.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena