Jak zrobić dobrą fotografię wnętrza? Na co należy zwrócić uwagę, aby wnętrze na takiej fotografii przyciągało wzrok odbiorcy? Jak przygotować wnętrze do sesji zdjęciowej?

Data dodania: 2011-06-16

Wyświetleń: 2232

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Fotografia wnętrz znacznie różni się od innych rodzajów fotografii. Tutaj liczą się przede wszystkim dokładność, precyzja, detal. Potrzebny jest też odpowiedni sprzęt – obok aparatu potrzebne są wysokiej klasy obiektywy – szerokokątne i typu “rybie oko”, dobry statyw z poziomicą i precyzyjną kontrolą nachylenia osi, różnego rodzaju akcesoria i sprzęt komputerowy, który posłuży do obróbki zdjęć. Nie obejdzie się też bez najważniejszej rzeczy w fotografii wnętrz, czyli odpowiedniego oświetlenia. Obojętnie czy przy zdjęciach wnętrz będziemy korzystać ze światła słonecznego (naturalnego), czy sztucznego – albo mieszaniny obu tych źródeł – konieczne będzie zadbanie o właściwe metody oświetlenia, ustawienie balansu bieli i jego korektę podczas późniejszej obróbki w cyfrowej ciemni. 

Profesjonalnie wykonana sesja zdjęciowa może stanowić ostatni etap aranżacji wnętrza i na pewno przyda się zarówno architektowi czy projektantowi do udokumentowania i promocji swego dzieła, jak i właścicielowi, który oprócz pięknej pamiątki będzie miał zdjęcia, które mogą okazać się niezmiernie przydatne w przypadku sprzedaży nieruchomości lub jej wynajmu. Im prędzej uda się wykonać sesję fotograficzną, tym korzystniejszy będzie efekt - najlepiej zanim użytkownicy mieszkania czy biura się do niego wprowadzą. Fotografowane wnętrza należy bowiem odpowiednio przygotować i sprzątnąć. Pomieszczenia powinny być czyste, w miarę możliwości pozbawione śladów eksploatacji czy świadectw banalnej codzienności, takich jak szczoteczki do zębów, rozwieszone pranie czy sterta talerzy w kuchni (chyba, że stanowią element artystycznej wizji fotografa). Fotografując łazienkę nie można zapomnieć o usunięciu brudu, śladów wody czy palców. Takie szczegóły widać na zdjęciach, a ich retusz podczas późniejszej obróbki potrafi być zdecydowanie trudniejszy, niż proste użycie ścierki w trakcie przygotowań do sesji zdjęciowej. Pamiętać też należy, że fotografia wnętrz nie lubi pośpiechu, zatem warto odpowiednio przygotować i uświadomić osobę udostępniającą obiekt i zadbać o wystarczającą ilość czasu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena