Gwoździowanie polega na wytworzeniu w obrębie skarpy wykopu geokompozytu o wyższych parametrach wytrzymałościowych w stosunku do pierwotnego. Jest to jedna z ważnieszych czynności w pracach geotechnizcnych.

Data dodania: 2011-05-31

Wyświetleń: 782

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Gwoździowanie jest metodą wygubionego zbrojenia gruntu. Konstrukcje powstałe z gwoździowania składają się z trzech zasadniczych elementów takich jak istnienie ośrodka gruntowego lub skalnego, samo wywracających się iniekcyjnych gwoździ oraz wykończenia gwoździowanej powierzchni. Po połączeniu elementy te tworzą nową, monolityczną, wytrzymałą konstrukcję.

Żeby osiągnąć jak najwyższą skuteczność gwoździowania najbardziej istotne jest zespolenie gwoździ z gruntem. Im wyższe zespolenie, tym formowane wgłębienie jest bardziej jednorodne, a wzrost parametrów wyraźniejszy.

Istnieje wiele zalet korzystania z gwoździ gruntowych takich jak: szybka, wydajna i ekonomiczna metod montażu, dowolny kąt instalacji gwoździ, nieograniczony okres eksploatacji, odporność na prąd, brak wibracji w trakcie instalacji, możliwość nadania dowolnej geometrii zabezpieczeniom, głębokość wykopów, brak potrzeby używania ciężkiego sprzętu wiertniczego, możliwość wykonania „przyjaznej środowisku”, naturalnie wyglądającej oraz bezpiecznej konstrukcji.

Do wykonania takich gwoździ wykorzystywane są żerdzie typu 30/11, 40/16 a w wyjątkowych sytuacjach również 52/26. Końcówka takiej żerdzi wyposażona jest w koronkę wiertniczą, dobraną odpowiednio do rodzaju gruntu. Natomiast do wykonania gwoździ drenujących wykorzystuje się żerdź typu 40/27. Gwoździe drenujące zostały stworzone z myślą o osuwiskach. Do iniekcji wykorzystywana jest specjalna mieszanka cementowa, która powoduje powstanie porowatej struktury kamienia cementowego o współczynniku filtracji rzędu k=10-4 m/s.

Połączenie gwoździ drenujących z rozstawem gwoździ daje możliwość szybkiej oraz skutecznej redukcji ciśnienia w strefie poślizgu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena