Szybkie rozrastanie się miast oraz boom na rynku budowlanym powoduje, że Wodociągi nie nadążają z budową infrastruktury. Wiąże się to z koniecznością kopania własnych ujęć wody dla domów jednorodzinnych. Często taka woda jest niskiej jakości i wymaga instalacji systemu uzdatniania wody. Jak jednak dobrać odpowiedni filtr do wody?

Data dodania: 2011-05-23

Wyświetleń: 2843

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Problem niskiej jakości wody z własnego ujęcia dotyczy nawet 90% domostw. Woda płynąca w domu powinna spełniać określone normy. Najczęstsze problemy z wodą to: podwyższona zawartość żelaza, manganu oraz amoniaku. Poza tym woda z własnego ujęcia często jest mętna, ma żółtawy kolor i nieprzyjemnie pachnie.

Podwyższona zawartość żelaza, manganu oraz mętność ma związek z podłożem w którym wykopana jest studnia. Wykryty amoniak w wodzie jest zazwyczaj związany z obecnością pól uprawnych w najbliższej okolicy.

Aby odpowiednio dobrać filtry do wody musimy najpierw ustalić, jaka dokładnie woda znajduje się w naszym ujęciu. Konkretny rodzaj stacji uzdatniania dobiera się na podstawie badań wody. Wykonuje je Sanepid oraz szereg lokalnych, wyspecjalizowanych laboratoriów.

Poniżej można zobaczyć wyniki typowego badania wody.

 

W tabeli umieszczone są kolejno badane składniki znajdujące się w wodzie. Każde badanie oprócz osiągniętego wyniku pokazuje również dopuszczalną normę, jaką należy spełnić. Koszt badania szczegółowego zaczyna się już 200zł i trwa do 10 dni roboczych.

Pobranie próbki wody do badania powinno odbyć się zgodnie z poniższą procedurą:

1. Przygotowujemy czyste naczynie szklane lub plastykowe o pojemności minimum 1 litra,

2. Odkręcamy kurek zimnej wody i czekamy minimum 10 minut.

3. Naczynie zalewamy wodą po same brzegi, tak aby pod zakręconym korkiem nie pozostał pęcherz powietrza.

4. Próbkę wody przeznaczonej do badania należy dostarczyć w przeciągu kliku godzin od momentu pobrania. Jednak nie dłużej niż 24h.

Proste badanie wody możemy również wykonać we własnym zakresie. Służą do tego specjalne testy akwarystyczne sprzedawane w postaci kropelkowej lub specjalnych pasków.

Badania takie są skuteczne przy wodzie dobrej średniej jakości. Jeżeli jednak nasza woda wielokrotnie przekracza dopuszczalne normy zaleca się wykonanie badania szczegółowego.

Dobór odpowiednich filtrów do wody wymaga szczegółowej wiedzy. Dlatego wraz z naszym badaniem wody, warto zwrócić się do profesjonalnej firmy, specjalizującej się w takiej działalności.

Poważna firma, złamująca się dostarczaniem systemów uzdatniania wody, z pewnością wyśle swojego pracownika bezpłatnie na oględziny miejsca instalacji oraz dobór konkretnego systemu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena