Artykuł na temat etapów montażu pompy ciepła. Dodatkowo aspekty inwestycyjno-geologiczne orze zakładaniu pomp ciepła. Jednym słowem, wszystko co powienieś wiedzieć zanim zdecydujesz się na skorzystanie z systemu pomp cieplnych.

Data dodania: 2011-05-24

Wyświetleń: 126

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wiedząc już mniej więcej czym pompa ciepła jest, jakie są jej rodzaje, ile kosztuje i czy w ogóle jest ona opłacalna, śmiało możemy podjąć decyzję o montażu jej w naszym budynku. Nie jest to jednak tak bezpośrednie jak mogłoby się wydawać.

Reguły prawne w Polsce nakazują ludziom dokonującym zmian w budowie swojego obiektu zgłaszanie tych czynności, a także konsultowanie ich ze specjalistami. Nie można zatem na własną rękę niczego wyburzyć, zbudować, ani przebudować, w tym zamontować wspomnianą wcześniej pompę ciepła.

Jaki jest plan działania w przypadku montażu pompy cieplnej? Prezentuję go poniżej:

1. Złożenie dokumentu o wykonania prac geologicznych.
2. Wykonanie prac geologicznych
3. Złożenie wniosku o zgodę na wykonanie odwiertów
4. Wykonanie odwiertów
5. Złożenie wniosku do dostawczy energii elektrycznej o wykonanie odpowiedniego przyłącza
6. Wykonanie przyłącza
7. Początek montażu pompy ciepła
8. Sprawdzenie poprawności działania układu

Dokumenty, wnioski i inne składamy do starostwa powiatowego, w odpowiednim wydziale. Do prac geologicznych niezbędny będzie geodeta i projekt geologiczny, który sporządzi mapę obszaru oraz uwzględni na niej punkty wykonania odwiertów dla pompy ciepła. Koszt projektu to 1500 złotych, zaś geodety 500. Razem wychodzi zatem 2000 złotych. Oczywiście geodeta rysuje mapę już po wykonaniu odwiertów. Gdy wszystko będzie gotowe, składamy resztę dokumentów. Urząd ma 30 dni na odpowiedź, więc jeśli wniosek nie spotka się z odmową możemy zamówić ekipę elektryków i zacząć montaż pompy ciepła. Na koniec oczywiście sprawdzamy, czy całość działa w stu procentach sprawnie. To wszystko, teraz możemy cieszyć się tanim źródłem ciepła.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena