Polski stół weselny ugina się pod ciężarem przeróżnych smakołyków, sałatek, mięs, napoi, owoców i deserów. Dumnie stoi na nim wszechobecna w naszej kulturze wódka.

Data dodania: 2011-05-20

Wyświetleń: 1462

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Tak naprawdę to w przeważającej mierze od niej zależy czy zabawa będzie udana i czy goście będą dobrze wspominać imprezę. Dlatego tak ważny jest wybór alkoholu dobrej jakości.

 

Wybór najlepszej wódki wcale nie jest prosty, zwłaszcza jeżeli Państwo Młodzi nie są wielkimi zwolennikami tego trunku. W jaki sposób więc dokonać wyboru? Najlepiej udać się po poradę do znajomych, którzy już zmagali się z tym wyzwaniem. Spośród rekomendowanych należy wybrać 4-5 różnych rodzajów, które mieszczą się w wyznaczonym przedziale cenowym. A to wszystko po to by zaprosić bliskich znajomych lub rodziców na degustację, w trakcie której wyłoniony zostanie najsmaczniejszy trunek.

Przed przystąpieniem do degustacji należy porządnie zmrozić butelkę w zamrażalniku. Należy także przygotować kieliszki, karteczki i długopisy. Osoby oceniające nie mogą widzieć jakiej wódki próbują, dlatego jedna wybrana osoba powinna rozlewać alkohol. Oceniane będą trzy różne walory w skali 1-3. Pierwsze kryterium oceny to aromat. Tu degustatorzy mają za zadanie powąchać wódkę z odległości ok 2-3cm. O jej dobrej jakości świadczyć będzie łagodny aromat. Następnie wynik zadania należy zapisać na karteczkach. Kolejno ocenie poddać należy fakturę trunku, biorąc łyk wódki do ust i pozwalając się jej rozpłynąć. I podobnie jak w przy ocenie aromatu, dobra wódka będzie łagodna i niepiekąca. Oczywiście znów należy zapisać wynik. Ostatnim kryterium będzie smak. By go zbadać należy przełknąć wódkę i spróbować wyczuć jakie składniki wchodzą w jej skład. Po zapisaniu wyniku możecie podliczyć pozostałe i wyłonić zwycięzcę, który stanie na weselnym stole.

Skoro już wiadomo, która to jest najlepsza wódka, trzeba ustalić jaka jej ilość będzie odpowiednia. Oczywiście wiele zależy możliwości gości i pory roku – w zimie pije się więcej alkoholu niż latem. Ogólnie przyjmuje się jednak 0.5 litra wódki na parę. Do tego należy doliczyć ewentualne nagrody dla zwycięzców zabaw weselnych oraz butelki które zostaną rozdane w podziękowanie dla gości za przybycie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena