Czy wiesz, że na dobry automatyczny system inwestycyjny składa się wiele ważnych elementów? Niektóre z nich wydają się sprzeczne z logiką. Jednak początkujący twórca bez ich znajomości łatwo zacznie tracić pieniądze. Przeczytaj jak Ty możesz ustrzec się przed tymi błędami, a co może dać Ci przewagę.

Data dodania: 2011-04-20

Wyświetleń: 2207

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W poprzednim sekrecie poznałeś już podstawowe zasady zarządzające zleceniem stop. Jednak jest jeszcze jedna metoda. Metoda którą bardzo często warto dołączyć niezależnie od innych stosowanych zabezpieczeń stop.

Najpierw jednak wyobraź sobie przeciętny wykres giełdowy. Czy zauważyłeś kiedykolwiek, że po dużych ruchach ceny następują najczęściej duże korekty, a po małych ruchach małe korekty? Jeżeli po małym ruchu następuje duże cofnięcie rynku, najczęściej oznacza to, że nastąpił zwrot. Dodatkowo mały zakres cen możesz obserwować w trakcie konsolidacji. Wtedy niewielkie wybicie w kierunku Twojej straty powinno skutkować zamknięciem pozycji.

Jak widzisz występują różne zachowania rynku, które wymagają wydawało by się odmiennego podejścia do ochrony kapitału lub wypracowanego zysku.

W tym wszystkim co tu było napisane występuje jednak jeden klucz. Duża zmienność rynku wymaga odległego stop, mała zmienność wymaga bliskiego stop.

Po tym opisie, który miał na celu wytłumaczenie podstaw docierasz wreszcie do sedna.

W analizie technicznej wymyślono funkcję, która dla każdego kolejnego słupka wykresu oblicza wartość rzeczywistego zakresu ceny (TR - True Range). Jest ona liczona z cen bieżącego i poprzedniego okresu. Wartość ta sama jako taka jest zbyt wrażliwa na pojedyncze zmiany cen. Przez to słabo nadaje się do wykorzystania w systemie inwestycyjnym. Jednak na wszystko można znaleźć rozwiązanie. Oczywiście z pomocą przychodzi wygładzenie TR za pomocą średniej z określonej liczby okresów. Tak skonstruowany wskaźnik nazywa się Average True Range - czyli w skrócie ATR.

ATR pozwala na stabilną analizę zmienności rynku. Zachowuje się dokładnie tak, jak zmieniało się podejście wymagane przy różnych rodzajach rynku. Przy dużych ruchach ATR ma wysoką wartość, przy małych ruchach rynku ATR ma niską wartość.

Jednak jak użyć go do wyznaczania poziomu stop? Poznaj przykład dla pozycji długiej (na wzrosty). Dla pozycji krótkiej (na spadki) zastosowanie będzie dokładnie odwrotne.

W momencie kiedy inwestujesz w pozycję długą (rozpoczynasz inwestycję na wzrosty), twój poziom stop powinien znajdować się poniżej poziomu wejścia w rynek. Sam wskaźnik ATR jest funkcją zmienności, ale wyrażony jest w tej samej jednostce co cena. Początkowy stop może więc być wyliczony jako cena aktualna minus ATR. Dodatkowo jednak powinno się zazwyczaj pomnożyć go przez jakiś współczynnik. Stop = Cena - ATR, będzie bowiem trzymać się zbyt blisko wykresu. Dlatego stosuje się Stop = Cena - X * ATR. Mnożnik X należy dobrać doświadczalnie (najlepiej testując). Na większości rynków najlepszy efekt da współczynnik X od 2 do 4.

Oczywiście po poziomie stop początkowym, liczysz to samo dla każdego kolejnego słupka stosując zasadę przesuwania stopa za rynkiem, bez możliwości cofania. Gdy nowo wyliczony poziom jest wyżej niż dotychczasowy stop, przesuwasz go w górę. Gdy nowy poziom jest poniżej dotychczasowego stop, Twój stop nie ma prawa się cofnąć. Jest to standardowa zasada podążającej ochrony kapitału.

Dodanie ATR Stop w większości systemów poprawia wyniki. Oczywiście trzeba przetestować różne mnożniki X, różne okresy średniej z TR. Musisz wtedy porównać wynik z systemem bez ATR Stop i podjąć decyzję, czy stosujesz go dodatkowo, czy nie.

Daj szansę swojemu systemowi na poprawienie wyników.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena