Pierwszym odruchem po tragicznej wiadomości  spod Smoleńska było dla wielu z nas wywieszenie na domach, a nawet na samochodach flag narodowych czy biało-czerwonych wstążek przepasanych kirem. Ten gest niejednemu z Polaków dodawał sił w tym trudnym momencie. 

Data dodania: 2011-04-21

Wyświetleń: 1937

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 2

WIEDZA

-2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nie manarodów idealnych, są narody bardziej lub miej zgodne , narody, które bardziej lub mniej potrafią zadbać o swój kraj. Wśród nich jest naród Polski, który potrafi pokazać męstwo, braterstwo, kiedy ojczyznę dotknie cios, potrafi poczuć jedność w cierpieniu, zapomieć o kalkulacji, zapatrzeć się w miłość i miłosierdzie Jezusa.

Tak tragiczny dla kraju moment jest z pewnością - bardziej niż święto narodowe - chwilą refleksji nad stosunkiem rodaków do spraw narodowych, swoistym testem czynnego patriotyzmu. Nawet nie wywieszanie flagi w polskich barwach z okazji świąt państwowych nie w każdym przypadku można utożsamiać z brakiem patriotyzmu. Nawet absencja w wyborach Polaka, który na chwilę zwątpił w uczciwość polityków, nie zawsze zasługuje na potępienie. Najgorszy jest chłód w sercu, który skazuje człowieka na przygłądanie się cierpieniu, również temu zbiorowemu, okiem badacza, zabieranie głosu w tej najbardziej delikatnej materii bez należnego szacunku.Chłód, który potrafi deptać uczucia rodaków w sercach gorących.

Ważne momenty w życiu narodu są okazją, by zadać sobie samemu pytanie: czy jestem dobrym człowiekiem, Chrześcijaninem, Polakiem?

Jednym z przypadków przywiązania Polaków do symboli narodowych jest flaga ,,biało-czerwone szaleństwo"na imprezach sportowych z udziałem polskich reprezentacji różnych dyscyplin;np,,Małyszomania"ściśle wiąże się z tym,że Adam Małysz reprezentuje Polskę. Nikt tego nie nazywa,,narodową histerią", nikt z tego nie szydzi. Nikogo nie dziwi ekscytacja sportem, nikt też nie pyta o to socjologów. Dziwią za to niektórych ludzkie emocje towarzyszące żałobie narodowej.

Najważniejsze Polskie symbole -flaga biało-czerwonai hymn państwowy ,,Mazurek Dąbrowskiego"(,,Pieśń Legionów Polskich we Włoszech" - tekst autorstwa Józefa Wybickiego) - od wielu lat toważyszą naszym dziejom. Według Jana Długosza, cesarz Otton III nadał Bolesławowi Chrobremu znak orła jako dowód samodzielnej władzy, przysługującej dynastii Polaków. Duży wkład w poszanowanie Polskich symboli wniusł kościół katolicki, od wieków modląc się za Ojczyznę, trwając przy niej i ponosząc dla niej wielkie ofiary. Orzeł Biały był umieszczany na sztandarach kolejnych władców Polski, zwykle na czerwonym tle. Stąd wynika zestawienie czerwieni i bieli na naszej fladze państwowej.

Na trumnach prezydentów Rzeczypospolitej kładzie się proporzec Prezydenta RP, czerwony, z Orłem Białym i generalskimi wężykami na brzegach. Takie proporce oglądaliśmy na trumnach Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i Prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego.

Sejm RP w lutym 2004 roku ustalił 2 maja święto narodowe - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i jednocześnie Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Z bólem serca muszę stwierdzić, że w naszym kraju wielu rodaków nie potrafi tego docenić i wręcz wstydzi się okazywać Polskość przez wywieszenie Flagi Narodowej.

Licencja: Creative Commons
-2 Ocena