Korzysta z niego niemal każdy dorosły Polak, służy do przechowywania i zarządzania pieniądzmi, ale czy nie przepłacamy za konto w Banku i ile warty jest wybór najlepszego konta bankowego? Garść cennych informacji na temat wyboru konta, ma podnieść stan wiedzy Polaków o finansach osobistych.

Data dodania: 2011-04-20

Wyświetleń: 489

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Krótko i konkretnie! Polacy przepłacają za swoje internetowe, czy (o dziwo częściej) tradycyjne konta osobiste około tysiąca złotych rocznie. Te dane statystyczne mówią same za siebie, jednak co z tym dalej zrobić?

Garść cennych porad, które powiększą Twoją wiedzę o bankowości, dzięki którym możesz zaoszczędzić:

Kiedy czytasz ten artykuł, z dużym prawdopodobieństwem założyłeś już konto w Banku. To dla Ciebie przygotowaliśmy wskazówki. Po pierwsze krótkie pytanie: czy jesteś zadowolony z konta osobistego, czy może irytują cię ciągłe opłaty za wymyślne usługi, które trudno zauważyć bez historii rachunku? Jeśli tak, należysz do grona kilku milionów Polaków, którzy przepłacają za konto internetowe. Powinieneś poszukać innego konta, które jest zupełnie darmowe (np. ekonto w mBanku) i złożyć wniosek nie o zamknięcie starego konta, lecz o przeniesienie tego rachunku do nowego Banku, który z pewnością załatwi za Ciebie formalności.

Pojawia się pytanie jakie konto bankowe warto wybrać. Dotyczy ono także kolejnej grupy, która nie posiada jeszcze rachunku bankowego. Uważam, że jednym z najbardziej pomocnych serwisów będzie obiektywny poradnik www.KontowBanku.org oraz inne doradcze portale o bankowości elektronicznej. W skrócie można wymienić najważniejsze kryteria wyboru internetowego konta bankowego. Należałoby jeszcze nadmienić, że konto internetowe to nic innego jak zwykłe konto w Banku, tyle, że z dostępem przez Internet o każdej porze i wszędzie co znacznie wpływa na Twoją wygodę, jak również oszczędza czas. Zwróć uwagę na opłaty za prowadzenie konta bankowego, kartę debetową i kredytową, koszt wypłaty z bankomatów, a także ich ilość, ponieważ nie wszystkie muszą być darmowe. W kwestii bankomatów należy brać po uwagę równocześnie opłatę za wypłatę z bankomatu za granicą, ponieważ kwoty te kształtują sie naprawdę różnorodnie. Porównując najlepsze konta bankowe, należy uwzględnić także koszt wykonania przelewu nie tylko w obrębie tego samego Banku, ponieważ tutaj zazwyczaj się nie płaci, ale też przelewu do każdego Banku w Polsce. Aby uniknąć zbędnych opłat i nieuczciwych haczyków ze strony Banków w Polsce (które abstrachując często są zagraniczne), należy zbadać opinię klientów poprzez różnego rodzaju porównania i rankingi kont internetowych, które powinny być aktualne i odzwierciedlać popularność kont internetowych.

Udało mi się wybrać najlepsze konto bankowe. Co dalej?

Rozpatrzymy teraz kwestię założenie konta i ewentualnych haczyków czyhających na Ciebie jeszcze po otwarciu najlepszego rachunku. Pamiętaj, że możesz założyć konto bankowe przez Internet, co oszczędzi Twój cenny czas. Aby założyć konto nie musisz nawet wychodzić z domu. Wystarczy wypełnić wniosek i czekać na Kuriera, który dostarczy umowę do podpisania, a następnie zwróci ją do Banku. Jednakże po założeniu konta bankowego, nadal możesz "połknąć haczyk". Chodzi o kredyty. Jest rzeczą oczywistą, że sięgniemy po ten produkt finansowy do naszego Banku - tego, w którym mamy najlepsze konto. Niestety to bardzo często duży błąd, który kosztuje nas kolosalną prowizję i rozmijające się z prawami arytmetyki oprocentowanie kredytu. Możesz łatwo tego uniknąć. Wystarczy postąpić tak jak w przypadku konta bankowego i porównywać kredyty w wielu Bankach, aby wybrać ten najlepszy, którego ofertą najczęściej nie szczyci się najpopularniejszy Bank. Warto skorzystać z darmowych usług doradców finansowych, wysyłając zapytanie do np. Open Finance w celu wyboru najlepszej pożyczki i uniknięcia opłat przy zachowaniu najlepszego konta bankowego.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena