W obecnych czasach, gdy poczta elektroniczna staje się podstawowym sposobem komunikacji, coraz więcej firm decyduje się na uruchomienie własnego serwera pocztowego. Własny serwer pocztowy to uniezależnienie się od zewnętrznych providerów, większa elastyczność i kontrola nad pracą systemu pocztowego.

Data dodania: 2011-04-07

Wyświetleń: 1979

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Serwer pocztowy jest stale podłączony do Internetu – odbiera maile przychodzące ze świata oraz kieruje je na skrzynki pocztowe odbiorców. I odwrotnie - maile wysłane przez użytkowników trafiają najpierw do serwera, który wysyła je dalej w świat.

Oprogramowanie serwera pocztowego często ma dodatkowo wiele innych ciekawych funkcji:
- Kalendarz z umawianiem spotkań
- Biblioteka dokumentów  to forma udostępniania plików poza siecią lokalną)
- Praca grupowa

Kiedy potrzebujesz serwera pocztowego ?
Własnego serwera pocztowego możesz potrzebować wtedy, gdy masz kilkaset lub więcej skrzynek pocztowych, wysyłasz tysiące maili dziennie i sprawne działanie poczty elektronicznej ma kluczowe znaczenie dla Twojej firmy.

Kiedy nie potrzebujesz serwera pocztowego ?
Inaczej niż w przypadku serwera plików, którego potrzebuje właściwie każda firma, własny serwer pocztowy często nie jest niezbędny. Jeżeli masz kilka lub kilkanaście skrzynek pocztowych, może wystarczyć Ci poczta u zewnętrznego providera i dostęp albo przez pogramy klienckie jak Outlook, Thunderbird czy TheBat! albo przez stronę www.

Co Ci da serwer pocztowy ?
Niezależność, elastyczność, zarządzalność, możliwość pełnej kontroli pracy systemu pocztowego.

Przykładowe rozwiązania
Rozwiązania poczty elektronicznej oferuje wielu producentów. Jako przykłady można podać MS-Exchange lub rozwiązania autorskie bazujące na systemie Linux.

W praktyce potrzeba uruchomienia własnego serwera pocztowego najczęściej wynika z ograniczeń, jakie narzuca zewnętrzny provider lub innych mankamentów takiego modelu funkcjonowania poczty elektronicznej, które istotnie już utrudniają funkcjonowanie firmy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena