Chcesz być jak Maciek Fridek z programu DETEKTYWI? Ty też możesz zostać takim detektywem! Nie wiesz jak się do tego zabrać? Przeczytaj i zobacz jakie to proste!

Data dodania: 2011-03-31

Wyświetleń: 2423

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kto może zostać detektywem?

O wydanie licencji detektywa może ubiegać się osoba, która: posiada obywatelstwo polskie lub obywatelstwo innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA)ukończyła 21 lat,posiada wykształcenie co najmniej średnie,ma pełną zdolność do czynności prawnych,nie toczy się przeciwko niej postępowanie o umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe,nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe,nie została zwolniona dyscyplinarnie z Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Biura Ochrony Rządu, wojska, prokuratury, sądu lub z innego urzędu administracji publicznej w Rzeczypospolitej Polskiej lub innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – w ciągu ostatnich 5 lat, posiada pozytywną opinię wynikającą z wywiadu środowiskowego, przeprowadzonego przez komendanta powiatowego (miejskiego) Policji właściwego ze względu na jej miejsce, posiada zdolność fizyczną i psychiczną do wykonywania czynności detektywistycznych, stwierdzoną orzeczeniem lekarskim.złożyła egzamin przed właściwą komisją.

Na czym polega praca detektywa?

Detektyw zajmuje się m.in. taki sprawami jak: sprawdzanie wiarygodności informacji dotyczących szkód zgłaszanych zakładom ubezpieczeniowym,poszukiwanie osób zaginionych lub ukrywających się,poszukiwanie mienia,zbieranie informacji w sprawie, w której toczy się postępowanie karne, postępowanie w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe albo inne, jeżeli w toku postępowania można zastosować przepisy prawa karnego.

Wykonywanie powyższych czynności wymaga posiadania licencji detektywa, a tytułu zawodowego „detektyw” może używać wyłącznie osoba posiadająca licencję detektywistyczną.

Egzamin

Egzamin składa się z części pisemnej (test) i ustnej. Wynikiem egzaminu jest ocena końcowa — pozytywna lub negatywna, o której komisja egzaminacyjna decyduje większością głosów.

W przypadku egzaminu na detektywa najlepiej sprawdzają się dwa tryby rozwiązywania testów: tryb nauki oraz egzaminacyjny. Rozwiązywanie testów w trybie nauki pozwala skutecznie przygotować się do egzaminu na licencję detektywa. Jest to najchętniej wykorzystywana metoda przez osoby przygotowujące się do egzaminu na detektywa. Tryb egzaminacyjny to dobre rozwiązanie gdy chcemy sprawdzić swoją wiedzę tuż przed egzaminem.

Otrzymanie licencji

Osoba ubiegająca się o wydanie licencji detektywa składa pisemny wniosek do właściwego, ze względu na swoje miejsce zamieszkania, komendanta wojewódzkiego Policji, do którego dołącza:

pisemne oświadczenie o pełnej zdolności do czynności prawnych; pisemne oświadczenie, iż nie toczy się przeciwko niej postępowanie karne lub postępowanie w sprawach o przestępstwa skarbowe popełnione z winy umyślnej, że nie była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe popełnione z winy umyślnej oraz iż nie została zwolniona dyscyplinarnie z Policji, Straży Granicznej, Urzędu Ochrony Państwa, wojska, prokuratury, sądu lub innego urzędu administracji publicznej w RP lub innym państwie członkowskim Unii Europejskiej w ciągu ostatnich 5 lat ( zgodnie z załączonym wzorem); zaświadczenie o niekaralności; świadectwo pracy; kopie stron dowodu osobistego zawierających imię, nazwisko, datę i miejsce urodzenia, nr ewidencyjny (PESEL) i adres zamieszkania albo dokument potwierdzający obywatelstwo innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, zawierający imię, nazwisko, datę i miejsce urodzenia; kopię świadectwa lub dyplomu potwierdzającego posiadanie co najmniej średniego wykształcenia; dwie fotografie o wym. 2,5 x 3,5 cm,

Opłata za wydanie licencji detektywa wynosi 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena