Budujesz system i wciąż testujesz wprowadzane zmiany. Twój system jednak wciąż przeplata zyski ze stratami. Co z tego, że zyski są znacznie wyższe od strat. To przecież denerwujące, że czasami coś się traci. W dodatku zarabia tak mało ...

Data dodania: 2011-03-25

Wyświetleń: 2869

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dodajesz wtedy kolejne filtry i warunki. Czy to dodatkowe badanie średnich, czy może jakieś wskaźniki, oscylatory. Jeżeli swój system programujesz na komputerze, skomplikowanie obliczeń prawie nie ma znaczenia. Mikroprocesor i tak da wyniki w ułamku sekundy.

Dodatkowo posiadając dane historyczne możesz jednym kliknięciem dobrać najlepsze parametry dla użytych funkcji. Jakie okresy średnich sprawdzały się najlepiej? Z ilu okresów liczony ROC lub Momentum dały by najlepszy zysk? Klikasz na przycisk, włączasz optymalizację i już. Gotowe. Twój system idealny może iść na podbój giełdy. Jak policzysz procent składany, to jeszcze w tym roku przejmiesz finanse całego świata :)

Oczywiście już wiesz, że Cię wkręcam.

Posłuchaj pewnej ciekawostki.
Ponieważ ten artykuł jest w Internecie zakładam, że znasz format JPG. Zapisuje się w nim zdjęcia. Robi tak wiele aparatów fotograficznych, a także jest on najbardziej popularny na stronach www (do fotografii). Otóż wyobraź sobie, że zdjęcie - czyli bardzo, naprawdę bardzo duża ilość kolorowych punktów - jest zapisywane jako zbiór funkcji cosinus. W dużym uproszczeniu. Dokładniej używa się tam podziału na sektory i tak zwanej transformaty cosinusowej, ale nie chodzi tu o podstawy matematyczne. Ma być prosto.

Otóż wyobraź sobie teraz, że Ty, Twoja ciocia i reszta rodziny dajecie się opisać za pomocą pewnej liczby funkcji cosinus. Razem ze stołem, kwiatami i całym obiadem. Fantastyczne, nieprawdaż?

I teraz porównaj sobie ilość informacji i jej złożoność kiedy patrzysz na zdjęcie w wysokiej rozdzielczości, oraz kiedy patrzysz na wykres giełdowy.

Giełda jest znacznie prostsza!

 Nie ma tej skali barw. Jest tylko cena. Nie ma nawet tej ilości punktów. Zdjęcie 12 mega pikseli odpowiadało by danym giełdowym minutowym WIG20 za okres 92 lat, a nawet więcej.

Czy widzisz już więc, że możliwe jest takie opisanie rynku, aby system odwzorował go niemal dokładnie? Tylko, że prawda jest taka, że system taki prawdopodobnie już następnego dnia zacznie przynosić gigantyczne straty.

Analiza wykresów ma na celu przewidywanie przyszłości za pomocą tego co już było. Jest to oczywiście poszukiwanie wzorców. Jest to sprowadzanie giełdy do statystyki. Giełda to emocje i reakcje ludzi. Są one w pewnym stopniu powtarzalne. Jednak tylko jako pewne uogólnienie. Nie jest możliwe absolutnie precyzyjne przewidzenie zachowań, bo w prawdziwym życiu występuje zbyt dużo czynników zmiennych.

Dlatego kiedy budujesz system

Bardzo dobrze gdy sprawdzasz jak sobie radził. To jest podstawa zarabiającego inwestora. Optymalizowanie pewnych współczynników też jest Ok.
Powinien on natomiast mieć ich mało. Amibroker na przykład pozwala na optymalizację nawet 10 parametrów. To jest gruba przesada. Najlepiej skonstruować system z jednym, dwoma parametrami. Trzy lub cztery też jeszcze są dopuszczalne, zależy do czego one służą. Jednak pięć lub więcej jest już moim zdaniem przesadą. Zawsze wtedy zadaj sobie pytanie. Chcesz mieć system, czy fotografię rynku?

A straty ze wstępu? Są nieuniknione. Ważniejsze jest na ile są głębokie, ile wynosi Twój tak zwany Draw Down % na systemie. Czy jest on do przyjęcia dla Twojej psychiki.

Pamiętaj, że gdy system nie ma w ogóle strat - należy trzymać się od niego jak najdalej. Szukaj sprawnej maszyny, nie fotografii.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena