Każdy pies podobnie jak człowiek ma swój charakter i temperament.
W trakcie rozwoju obydwie te cechy rozwijają się i kwalifikują osobnika do grupy dominującej albo uległej.

Data dodania: 2011-03-25

Wyświetleń: 3293

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Testowanie malucha

U małych psiaków można przeprowadzić test pozwalający nam stwierdzić do jakiej grupy będzie kwalifikował się dany osobnik. Kładąc malucha na plecach i przytrzymując  bez ruchu psiak próbuje się uwolnić, ale po chwili akceptuje nową sytuację.  Po uwolnieniu się wraca do rodzeństwa, żeby bawić się z nimi. To właśnie typ przywódcy. Natomiast, jeśli w opisanej sytuacji pies wyrywa się, panikuje i piszczy, a po uwolnieniu ucieka od nas daleko, to wiemy,  że nigdy z niego nie będzie przywódcy tylko pies uległy.

Powitanie

Charakter psa można rozpoznać też w sposobie powitania właściciela.  Uległy pies widząc wracającego do domu właściciela zachowuje się tak jakby nie widział go przez rok.  Pies skacze, biega, liże po rękach a nawet próbuje lizać po twarzy.  Natomiast pies przywódca przyjdzie przywitać się z godnością, powącha, obejrzy i odchodzi.

Zachowanie przy misce

Podobne reakcje można dostrzec podczas jedzenia.  Pies uległy pozwoli sobie zabrać miskę z jedzeniem, którą chcemy przestawić na inne miejsce.  Natomiast przywódca będzie bronił swojej miski a zdarza się nawet, że warczy w trakcie przestawiania miski w inne miejsce.

Codzienne czynności

Pies podobnie jak ludzie lubią wygodę.  W tym celu bardzo często zajmują nasze ulubione miejsca nie chcąc opuszczać ich na naszą prośbę.  Tak zachowuje się pies dominujący.  Kiedy mamy natomiast osobnika uległego posłucha nas już przy pierwszym wezwaniu.  Innym przykładem może być ustępowanie nam drogi.  Pies przywódca nie zejdzie nam z drogi, kiedy spotka nas w wąskim domowym korytarzu.  To my musimy ustąpić mu miejsca i ominąć go.  Uległy osobnik widząc  nas sam zejdzie nam z drogi.

Wszystkie przytoczone przykłady pozwolą nam rozpoznać jakiego osobnika posiadamy w domu i w jaki sposób powinniśmy z nim postępować w życiu codziennym.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena