Ekologia nie tylko wciąż jest na topie, ale ogarnia coraz większe obszary ludzkiej działalności. Dawno minęły już czasy, w których "zielona aktywność" ograniczała się do sadzenia drzewek i trąbienia o skutkach zmian klimatycznych.

Data dodania: 2011-03-24

Wyświetleń: 1634

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nowoczesne czasy wymagają nowoczesnych sposobów i odpowiedniego podejścia do zabieganego, skoncentrowanego na sobie człowieka. Mamy zatem produkty żywnościowe bio i "fair trade", eko kosmetyki i płócienne torby wielokrotnego użytku na zakupy. Dziś do promowania ekologii dołącza również jedna z najbardziej kreatywnych branży, mianowicie przemysł odzieżowy.

Czym bielizna ekologiczna wyróżnia się wśród tradycyjnej bielizny damskiej? Czy eko-majtki i staniki to tylko kolejne rynkowe fanaberie służące podtrzymaniu zainteresowania tą gałęzią przemysłu czy może tego typu eko działania mają autentyczny sens? Wreszcie, czy bielizna damska może być eko?

Moda ekologiczna może mieć różnorakie źródła – wiązać się zarówno z wykorzystywanymi do jej produkcji materiałami, dodatkami, barwnikami, jak i z samym procesem produkcji, zwłaszcza z warunkami w jakich swoje czynności wykonują pracownicy. Mówiąc zatem krótko, bielizna ekologiczna to taka, która uszyta została z naturalnych surowców, a jej powstanie odbyło się zgodnie z zasadami poszanowania środowiska i praw pracowników. Jeżeli chodzi o eko-surowce w przypadku bielizny damskiej możemy zaliczyć do nich np. bawełnę, koniecznie tę w wersji "organic", a więc taką, którą uprawia się na glebie wolnej od chemikaliów, bez użycia środków chemicznych, farbowaną naturalnymi barwnikami.

O eko-bieliźnie mówimy również wówczas, gdy do jej produkcji użyte zostały materiały pochodzące z recyclingu. Tę eko-zasadę stosuje np. jedna z nowojorskich firm produkująca stroje kąpielowe, która wpadła na pomysł szycia bikini ze starych t-shirtów promujących zespoły rockowe, gwiazdy filmowe czy nawet uczelnie wyższe.

W świecie eko bardzo ważny jest również znaczek "fair trade", co oznacza, iż dany produkt powstał przy poszanowaniu praw pracowników (zapewniono im dobre warunki pracy i godziwe wynagrodzenie).

Eko jest modne i eko ma sens. Co więcej, eko może być również bardzo seksowne. Najlepszym przykładem projekty autorstwa Stelli McCartney, która swoje stroje, kosmetyki i bieliznę damską tworzy właśnie w nurcie ekologicznym. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena